Rewolucja dla programistów

Od producentów środowisk programistycznych oczekuje się, że dostarczą narzędzi, pozwalających programować coraz wydajniej. Warto przyjrzeć się również ofercie mniejszych firm.

Rynek narzędzi Rapid Application Development na pierwszy rzut oka wydaje się podzielony między największych graczy, jak na przykład IBM czy Microsoft. Mniejsze firmy w takiej sytuacji muszą być bardziej elastyczne, lepiej analizować potrzeby wybranej grupy klientów i zaoferować ciekawy produkt. Świetnym tego przykładem może być rodzina produktów Runtime Revolution.

Programowanie

Tworzenie rozwiązań w oparciu o Revolution na pierwszy rzut oka jest podobne do technik, do których przywykliśmy stosując popularne IDE, jak Eclipse czy Visual Studio, ale już logiczna struktura programu jest odmienna. Każda aplikacja w Revolution jest nazwana stosem. Każdy stos składa się z dowolnej liczby ekranów, nazwanych kartami lub stosów podrzędnych. Obiekty takie jak przyciski są umieszczane na kartach. Każdy obiekt zawiera odpowiednie właściwości, definiujące jego wygląd.

Sterowanie aplikacją odbywa się za pomocą komunikatów. Część z nich jest generowana przez użytkownika, jak na przykład naciśnięcie myszy, natomiast inne mogą być wysyłane ze skryptów. Każdy komunikat jest przekazywany, aż zostanie przechwycony.

Językiem programowania stosowanym na omawianej platformie jest Transcript, który posiada składnię bardzo zbliżoną do języka naturalnego i różni się od powszechnie stosowanych, obiektowych języków programowania, jak C++, Java czy C#. Zawiera ona bardzo wiele konstrukcji upraszczających wykonanie podstawowych operacji.

Rodzina produktów

Szkocka firma oferuje ten produkt w trzech wersjach: Revolution Media za 49 dolarów, Revolution Studio za 249 dolarów oraz Revolution Enterprise, którego cena wynosi 499 dolarów. Pierwsza z nich zawiera podstawowe funkcjonalności, aby rozpocząć pracę z platformą. Druga jest skierowana do bardziej wymagających użytkowników, jak na przykład webmasterzy. Zawiera ona wsparcie dla popularnych systemów bazodanowych, między innymi MySQL czy PostgreSQL oraz możliwość korzystania z ODBC. Najdroższa opcja jest przeznaczona dla zawodowych programistów i jest rozszerzona, między innymi o obsługę bazy danych Oracle, szyfrowanie oraz wsparcie dla SSL. Oprócz tego, daje istotny dostęp do list mailingowych.

Zastosowanie i perspektywy

Runtime Revolution wydaje się być przeznaczone do szybkiego wywarzania multimedialnych aplikacji, nastawionych głównie na interakcję z użytkownikiem. Dokładnie tak jak ma to miejsce w Tactile Media. Firma ta zajmuje się grafiką oraz projektowaniem interfejsów użytkownika. Wykorzystuje Runtime Revolution ze względu na elastyczność oraz prostą integrację z projektami interfejsu. Producent omawianego środowiska prezentuje na swojej stronie wdrożenie aplikacji biznesowej w Uniwersytecie Wiedeńskim, co niewątpliwie świadczy o elastyczności tego IDE.

Runtime Revolution może pozwolić szybko tworzyć ładne graficznie rozwiązania, a oparta o naturalny język składnia najprawdopodobniej usprawni realizację typowych operacji programistycznych, aczkolwiek dla realizacji dużych systemów ze znaczną ilością reguł biznesowych, posiadających specyficzne wymagania, nadal pierwszym wyborem będą wiodące platformy, czyli JEE lub .NET.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200