Z góry i z dołu

Centralny system wymiany informacji medycznych będzie działał sprawnie, gdy w dostatecznym stopniu zostaną zinformatyzowane poszczególne placówki służby zdrowia, dostarczające odpowiednich danych.

Z góry i z dołu
Ułatwienie dostępu obywateli do informacji z zakresu ochrony zdrowia oraz poprawa efektywności systemu opieki zdrowotnej w dziedzinie elektronicznego obiegu dokumentacji medycznej, to jedne z najważniejszych celów "Strategii e-Zdrowie Polska na lata 2009-2015". Ich realizacji mają służyć m.in. dwa duże, ogólnopolskie projekty, realizowane przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), wyspecjalizowaną agendę Ministerstwa Zdrowia. Jest to "Elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych" oraz "Platforma udostępniania online przedsiębiorcom usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych."

Platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych ma być częścią tworzonego właśnie Systemu Informacji Medycznej. Ma wprowadzić do polskiego systemu ochrony zdrowia strategiczny model infrastruktury informacyjnej i tym samym uporządkować standardy wymiany danych pomiędzy jego poszczególnymi częściami. Na jej budowę przeznaczono w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 200 mln euro. Według założeń CSIOZ, po uruchomieniu systemu, pacjent będzie miał ułatwioną samokontrolę stanu zdrowia dzięki możliwości dostępu do wyników badań w postaci elektronicznej. Nie będzie miało wówczas znaczenia, gdzie są one fizycznie przechowywane. To również znacznie ułatwi diagnozę różnym, rozproszonym po wielu miejscach specjalistom, zaangażowanym w proces leczenia. Ciągła aktualizacja danych medycznych w elektronicznej karcie pacjenta zapewni skuteczniejsze leczenie. Dzięki wprowadzeniu e-recept, lekarz zapisujący leki będzie miał możliwość sprawdzenia poprzednich terapii lekowych pacjenta, co obniży ryzyko niepożądanych interakcji pomiędzy przyjmowanymi lekami. Platforma umożliwi także ratownikom medycznym w nagłej sytuacji dostęp do najważniejszych informacji medycznych, dotyczących pacjenta, takich jak grupa krwi, uczulenia, alergie, przewlekłe choroby. To pozwoli na bardziej efektywne stosowanie pierwszej pomocy.

Z kolei, dla świadczeniodawców, czyli szpitali i przychodni, ważnym elementem systemu będzie możliwość elektronicznego rozliczania świadczeń. To spowoduje lepszy przepływ informacji pomiędzy ZOZ-ami a płatnikiem. Temu ostatniemu, jak również Ministerstwu Zdrowia oraz innym organom administracji publicznej odpowiedzialnym za realizację założeń polityki zdrowotnej, platforma elektroniczna zapewni bardziej efektywny obieg dokumentów oraz umożliwi bieżącą analizę danych o wykonanych usługach medycznych, śledzenie aktualnych trendów w zachorowalności (np. możliwość wystąpienia pandemii grypy), ocenę zapotrzebowania na świadczenia medyczne i ich kontraktowanie oraz analizę wydatków. Pozwoli też na automatyczne przesyłanie informacji o zaistniałych zagrożeniach do właściwych podmiotów (np. informacji o groźnych chorobach zakaźnych). Wprowadzenie e-recept umożliwi natomiast lepszą analizę refundacji leków i szybsze rozliczenia z aptekami.

Część zadań związanych z tworzeniem systemu jest już w trakcie realizacji, część dopiero w fazie opracowywania założeń koncepcyjnych. Jak informuje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, rozstrzygnięto m.in. przetarg na projekt i wykonanie centralnej serwerowni Elektronicznej platformy gromadzenia, analizowania i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych (wygrała firma Qumak-Sekom). Wybrano również konsorcjum, które będzie świadczyć usługi doradcze, związane z realizacją projektu platformy (w jego skład wchodzą: Deloitte, Pentacomp oraz Softblue). W trakcie jest natomiast konkurs na opracowanie koncepcji i wdrożenie prototypu usługi elektronicznej recepty (e-recepta).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200