EN FACE: Sebastian Ryszard Kruk...

... pracownik naukowy Digital Enterprise Research Institute na Narodowym Uniwersytecie Irlandzkim i wykładowca na Politechnice Gdańskiej, autor pracy doktorskiej na temat semantycznych bibliotek cyfrowych, twórca start-upu Knowledge Hives i Szkoły Web 3.0.

EN FACE: Sebastian Ryszard Kruk...

O PRAKTYCZNYM WYMIARZE SIECI SEMANTYCZNEJ

Wyobraźmy sobie inteligentny, sieciowy kalendarz, który nie jest jedynie notatnikiem umożliwiającym zapisywanie ciągów znaków, nie mających dla programu szczególnego znaczenia, lecz narzędziem, które automatycznie podaje czas przejazdu z jednego spotkania na drugie po wpisaniu dat, godzin i miejsc, biorąc pod uwagę informacje o remontach dróg i korkach w mieście, a przy tym uwzględniając preferencje użytkownika, co do wyboru środków komunikacji. Być może nawet - po osiągnięciu pewnego stopnia społecznego zaufania do tego rodzaju transakcji - taki kalendarz mógłby automatycznie ustalić najbardziej odpowiedni termin spotkania z kalendarzem należącym do innego użytkownika...

Sieć semantyczna może mieć znaczące zastosowania dla środowiska naukowego. Dzięki niej naukowcy już dziś, na niektórych konferencjach, otrzymują artykuły kolegów z automatycznie wygenerowanymi opracowaniami podsumowującymi tezy, proces dowodzenia i materiał referencyjny, pilotującymi czytelnika przez publikację naukową i publikacje z nią powiązane bez konieczności jej wnikliwego czytania.

O TWORZENIU GLOBALNEJ WYSZUKIWARKI SEMANTYCZNEJ

Istnieje kilka przesłanek pozwalających wnioskować, że przy obecnym stanie wiedzy nie jesteśmy w stanie czegoś takiego zbudować, przede wszystkim ze względu na problem ze stworzeniem uniwersalnej ontologii wszystkiego. Podejmowano takie próby choćby w projekcie CYC, sponsorowanym przez amerykańską agencję DARPA. Ale nasze życie okazuje się tak złożone, że - zgodnie z twierdzeniem Kurta Gödla - opisujący je metajęzyk musiałby być niesłychanie skomplikowany i obszerny. Prace związane z budową Semantic Web poszły więc w inną stronę. Mamy ontologie dziedzinowe, które opisują wąskie dziedziny wiedzy oraz lekkie ontologie, które definiują tylko kilka podstawowych pojęć, jak np. ontologia FOAF (Friend Of A Friend) dla opisu relacji w sieciach społecznych. Przykładem może być też ontologia SIOC (Semantically Interlinked Online Communities), która opisuje to, co dzieje się w społecznym Internecie, jak choćby relacje między wątkami na forach.

O KNOWLEDGE HIVES

W ramach tej firmy budujemy bazy wiedzy i dostarczamy dla e-commerce systemy rekomendacji, które na nich operują. Naszym poletkiem badawczym jest platforma digi.me, umożliwiająca współdzielenie i rekomendowanie zasobów sieciowych. Platforma powstała na podstawie prototypu notitio.us, który zbudowałem jeszcze w DERI, jednak została napisana od początku. Różnica w stosunku do systemów rekomendacji wykorzystywanych np. przez Amazon.com polega na znacznie głębszym wykorzystaniu informacji o społecznym profilu użytkowników oraz semantycznych relacjach pomiędzy rekomendowanymi zasobami. Użytkownikom posiadającym kilka kolekcji informacji na interesujące ich tematy można podsunąć inne kolekcje, stworzone przez innych użytkowników, bazując na informacjach semantycznych o kolekcjach i samych użytkownikach, jednocześnie starając się przedstawić im profil grupy użytkowników, której rozwiązania rekomendujemy.

O SZKOLE WEB 3.0

Wiedza na temat tego, czym jest Internet trzeciej generacji jest nadal dość uboga. Za pośrednictwem www.semanticsschool.com chcemy przybliżyć polskim odbiorcom koncepcje i technologie semantyczne, ich możliwości i zasady wykorzystywania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200