Systemy chłodzenia i klimatyzacji

Wobec wzrostu upakowania urządzeń wydzielających ciepło znacznie zwiększyło się ryzyko awarii spowodowanych niedostatecznym chłodzeniem. Rozwój nowych technologii serwerów oraz gwałtowny wzrost wydajności obliczeniowej oznacza bowiem także wzrost potrzeb w zakresie odprowadzania ciepła.

Systemy chłodzenia i klimatyzacji są niezwykle ważną częścią infrastruktury fizycznej serwerowni, a ich sprawne funkcjonowanie ma duży wpływ na bezpieczną pracę sytemu teleinformatycznego. Nawet najmniejsze zmiany temperatury mogą być przyczyną awarii i przedwczesnego zużycia sprzętu IT, dlatego ścisła kontrola temperatury jest tak ważna.

Systemy chłodzenia i klimatyzacji

Konfiguracje układów chłodzenia

W obiektach o wymaganej dużej niezawodności i niedużej liczby urządzeń klimatyzacyjnych zaleca się stosowanie urządzeń autonomicznych z układem freonowym typu "compact" (wewnętrzny lub zewnętrzny) oraz typu "split" (jednostka wewnętrzna zlokalizowana bezpośrednio w pomieszczeniu, a także skraplacz - agregat sprężarkowo-skraplający na ścianie zewnętrznej, dachu lub w terenie). Obiekty, w których instalacja skraplaczy na elewacji budynku jest niemożliwa lub trudna w realizacji, można wyposażać w urządzenia ze skraplaczem w postaci wymiennika płytowego freon-woda. Chłodzenie skraplacza zapewnia układ wody chłodzącej, stanowiący odrębną instalację budynku z tzw. dry coolerami znajdującymi się np. na dachu.

Wobec wzrostu upakowania urządzeń wydzielających ciepło znacznie zwiększyło się ryzyko awarii spowodowanych niedostatecznym chłodzeniem. Rozwój nowych technologii serwerów oraz drastyczny wzrost wydajności obliczeniowej oznacza bowiem także wzrost potrzeb w zakresie odprowadzania ciepła.

Szafa rackowa wyposażona w serwery typu blade nierzadko bowiem przekracza moc 20 kW, powodując powstawanie tzw. gorących punktów, z którymi nie jest sobie w stanie poradzić typowy układ klimatyzacji. Nowoczesne, profesjonalne systemy klimatyzacyjne powinny bowiem tak pracować, by chłodzenie skierowane było bezpośrednio na newralgiczne “gorące punkty".

Systemy chłodzenia urządzeń teleinformatycznych w serwerowniach

Najczęściej systemy chłodzenia serwerowni są stawiane wraz z urządzeniami komputerowymi na podłodze technicznej. Zasysają powietrze z górnej części pomieszczenia i, po schłodzeniu oraz przefiltrowaniu, tłoczą je w przestrzeń podpodłogową. Coraz częściej ze względu na większą gęstość upakowania urządzeń stosuje się rozwiązania z chłodzeniem ukierunkowanym na wnętrze szafy. Urządzenia teleinformatyczne, które wymagają dostarczenia powietrza o odpowiednich, stałych parametrach, są regulowane na podstawie pomiarów dokonywanych w różnych punktach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200