Nowości z Redmond

Czwarta już edycja konferencji Microsoft Technology Summit zgromadziła ponad 3000 specjalistów IT, programistów i menedżerów informatyki. Światowe prapremiery miały tam długo oczekiwane Windows 7 i Windows Server 2008 R2.

Nowości z Redmond
Konferencję otworzył Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft, który niedawno zaczął prowadzić swój blog. W wystąpieniu przedstawił m.in. dane finansowe koncernu z Redmond za ostatni rok oraz strategię, jaką firma przyjęła na czas kryzysu. Microsoft zanotował 3-proc. spadek przychodów, choć jednocześnie odnotował zysk netto na poziomie 20 mld USD. "W kryzysie kiepskie firmy upadną, dobre przetrwają, a te naprawdę świetne wykorzystają szansę, aby się wzmocnić" - stwierdził Jacek Murawski, cytując słowa Andy’ego Grove’a z Intela.

Co nas czeka?

Mimo kryzysu, Microsoft zdecydował się w ostatnim czasie znacznie zwiększyć wydatki na badania i rozwój oraz budowę centrów danych, szukając jednocześnie oszczędności w działaniach operacyjnych. Na R&D firma przeznacza obecnie przeszło 9,1 mld USD, co klasyfikuje ją pod tym względem na pierwszym miejscu wśród największych firm IT. W dzisiejszych czasach postęp w IT wymaga odpowiednio wysokich nakładów finansowych oraz odwagi decydowania. "Nasz przemysł dojrzał. Obecnie nie jest możliwe, aby kilku zapaleńców - z setką dolarów każdy - mogło dokonać przełomowego odkrycia w IT. Warto zatem stawiać na rozwiązania oferowane przez duże firmy, które nie boją się inwestować w badania i rozwój. A Microsoft się nie boi, czego dowodem są prezentowane na Microsoft Technology Summit rozwiązania" - przekonuje Jacek Murawski.

Technologie, nad którymi pracuje Microsoft:

- SeaDragon - technologia umożliwiająca wyświetlanie dużej liczby grafiki;

- Microsoft Surface - komputer o wyglądzie stolika do kawy, z wyświetlaczem reagującym na dotyk;

- TouchWall - dotykowa ściana korzystająca z technologii Plex.

Próby odpowiedzi na to niełatwe pytanie podjęli się ze strony Microsoft - Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Developer & Platform Group oraz Piotr Pągowski, dyrektor działu Entertainment & Devices. Jak mówią, jednym z głównych celów Microsoftu staje się stworzenie naturalnego interfejsu użytkownika do komunikacji z komputerem. W centrach badawczych firmy trwają intensywne prace nad technologiami, które będą nas otaczać za 5-10 lat. Chcąc w pełni zobrazować to co przed nami, na ekranie wyświetlono film, który przeniósł wszystkich zgromadzonych w Sali Kongresowej do roku 2019. Główne role zagrali: SeaDragon - technologia umożliwiająca wyświetlanie dużej liczby grafiki; Microsoft Surface - komputer o wyglądzie stolika do kawy, z wyświetlaczem reagującym na dotyk, czy też TouchWall - dotykowa ściana korzystająca z technologii Plex. O tym, że nie był to tylko efektowny fotomontaż, a rzeczywiste technologie, można było się upewnić osobiście podczas drugiego dnia konferencji, kiedy to uczestnicy mieli szansę samodzielnie przetestować Microsoft Surface.

Premiery i...

Nowości z Redmond

Przebieg działania mechanizmu Live Migration

Z kolei o tym, co nas czeka już wkrótce, bo 22 października opowiedzieli Patryk Góralowski i Marcin Klimowski, podczas sesji zatytułowanej "Windows 7 w siedmiu odsłonach ważnych dla IT" (pisaliśmy o tym w Computerworld 34/2009). Funkcje cechujące nowy system operacyjny to: prostota obsługi, skalowalność, bezpieczeństwo (w tym zasobów zapisanych na komputerze), multimedialność, wydajność, rozwiązania proekologiczne, wspieranie użytkownika w najważniejszych momentach pracy na komputerze oraz współpraca z innymi urządzeniami i starszymi programami. Windows 7 powstał w oparciu o opinie użytkowników w ramach programu Windows Feedback Program, który jest dostępny od momentu pojawienia się na rynku Windows Vista.

Drugą prapremierą, która miała miejsce podczas MTS 2009 była prezentacja Windows Server 2008 w wersji R2 (więcej w Computerworld 34/2009). W porównaniu do poprzedniej należy odnotować kilka istotnych zmian. Przede wszystkim do platformy wirtualizacyjnej Hyper-V dodano możliwość migracji maszyn wirtualnych podczas ich pracy, w sposób niezauważalny dla użytkownika końcowego tzw. Live Migration. Ta długo oczekiwana przez użytkowników funkcjonalność, zbliża Microsoft do rynkowych liderów rozwiązań wirtualizacyjnych. Inną, istotną zmianą, jaka została wprowadzona w wersji R2 jest poprawa zarządzania poprzez powłokę PowerShell oraz jej integracja z kontrolerem domeny Active Directory. Z kolei oferowany mechanizm Branch Cache wpływa na poprawę przesyłania plików przez sieć WAN pomiędzy centralą a oddziałem. DirectAccess umożliwia zaś zdalny, bezpieczny dostęp do zasobów sieci korporacyjnej spoza firmowego środowiska bez wykorzystania połączeń tunelowych VPN.

... zapowiedzi noworoczne

Nadchodzący rok będzie rokiem premier produktów z logo Microsoftu, i to zarówno na rynku konsumenckim, jak i dużych przedsiębiorstw. Pojawią się m.in. w nowych wersjach 2010: Office, Exchange oraz SharePoint.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200