Infrastruktura nowoczesnych operatorów

Chociaż operatorzy wykorzystują różne technologie dostarczenia usług do klienta, najważniejszym medium nadal pozostaje światłowód. Nowe technologie umożliwiają dobre wykorzystanie łącz.

Infrastruktura nowoczesnych operatorów
Operatorzy telekomunikacyjni świadczą usługi w lokalizacjach o różnym nasyceniu infrastrukturą. W zdalnych lokalizacjach muszą czasami skorzystać z łącz radiowych. Powszechnie zaś stosują rozwiązania wykorzystujące miedzianą pętlę abonencką. Zaletą łącz radiowych jest niski koszt pokrycia usługami znacznego obszaru, wadą - niezbyt wysoka przepustowość oraz możliwość zakłóceń pracy spowodowanych przez warunki atmosferyczne. Łącze miedziane cechuje się wyższą przepustowością, ale ma niewielki zasięg przy wyższych prędkościach. Do transmisji danych na znaczne odległości, powszechnie wykorzystuje się światłowody. Dla operatora jest to niezbędny element infrastruktury. Budowa sieci światłowodowej jest jednak bardzo kosztowna, dlatego każdy operator powinien dbać o racjonalne wykorzystanie dostępnych łącz.

Więcej bezpieczniejszych danych

Pierwszym krokiem powinno być przystosowanie łącz do transmisji danych w wielu strumieniach - wykorzystywanie światłowodu tylko dla jednego klienta i pojedynczej jego usługi jest nieopłacalne w dłuższym horyzoncie czasowym. Nowoczesne rozwiązania transmisji danych umożliwiają niezależne przesyłanie danych wielu klientów i usług w jednym łączu z zachowaniem wymaganych parametrów jakościowych. Jednocześnie można zapewnić takim usługom dostępność na wymaganym poziomie, na co pozwalają mechanizmy protekcji, umożliwiające przesłanie danych drogą alternatywną w razie awarii. Sumarycznie, przy podobnych kosztach, przesyła się znacznie więcej danych w bezpieczniejszy sposób, zachowując żądane parametry usługi.

W światłowodach wykorzystuje się promieniowanie podczerwone o długości fali rzędu 1550 nm, transmisję organizuje się tak, że do światłowodu wpuszcza się sygnał złożony z kilku prążków o różnej długości fali. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest DWDM, gdzie prążki są skupione w okolicach bazowej długości fali 1552,52 nm (co odpowiada 193,1 THz), przy odstępie częstotliwości 100GHz lub 50 GHz. Zastosowanie DWDM, który zwielokrotnia pasmo do 80 kanałów o prędkości transmisji 40Gb/s w każdym z nich, umożliwi niezawodne przesłanie 3,2 Tb/s w pojedynczej parze światłowodów. Nawet jeśli prędkość każdego z kanałów będzie wynosić 10 Gb/s, można wykorzystać zwielokrotnienie 40, 80 czy 160 razy. Ponieważ każdy z tych kanałów można przesłać niezależnie, użycie DWDM znacznie poprawia wykorzystanie pasma światłowodu.

Operatorzy wykorzystują infrastrukturę przez całe lata, muszą to robić możliwie dobrze. Gdy technologia umożliwia rozwój transmisji przy istniejących łączach, gdy wdrożenie nie zawsze musi wiązać się z dużymi inwestycjami, takimi jak wymiana medium, operatorzy mogą rozwijać ofertę, zachowując akceptowalny poziom kosztów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200