Lucent przejmuje firmę Agere

Przejęcie teksańskiej firmy ma pozwolić Lucentowi na umocnienie pozycji na szybko rozwijającym się rynku programowalnych procesorów dla sieci pakietowych.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!

Lucent Technologies zamierza przejąć za ok. 415 mln USD firmę Agere, producenta programowalnych procesorów sieciowych. Transakcja ma zostać zrealizowana w formie wymiany akcji.

Firma liczy, że wraz z przejęciem Agere uzyska znaczącą pozycję na szybko rozwijającym się rynku programowalnych procesorów dla sieci pakietowych. Jak wynika z badań Dataquest, rynek programowalnych układów komunikacyjnych, w tym procesorów sieciowych, wzrośnie do roku 2003 o ponad 72%.

Procesory przejmowanej firmy stosowane w przełącznikach i routerach sieciowych mogą być programowane nawet wtedy, gdy urządzenia te zostały zainstalowane już w sieci. Dzięki temu możliwe jest dodawanie im nowych funkcji, przy jednoczesnej oszczędności kosztów i czasu, związanych z ewentualną wymianą sprzętu.

"Producenci sprzętu sieciowego oczekują szybkości, elastyczności i wydajności od podzespołów, na bazie których tworzą produkty dla sieci następnej generacji. Technologia Agere pozwoli klientom na przesyłanie pakietów danych 25 razy szybciej niż obecnie stosowana technologia procesorów programowalnych" - powiedział Ed Roberts, dyrektor generalny działu Network and Communications Lucenta.

Lucent poinformował też o swoich wynikach finansowych za zakończony 31 grudnia I kwartał roku finansowego 2000. Sprzedaż osiągnęła w tym okresie 9,9 mld USD (9,84 mld USD rok wcześniej), natomiast zysk netto wyniósł 1,25 mld USD, co oznacza spadek o 22,8% (1,52 mld USD).

Przedstawiciele firmy oczekują jednak znacznej poprawy wyników pod koniec drugiego kwartału. Podobnie jak i inni producenci, Lucent jako główną przyczynę zmniejszonych wpływów podaje przygotowania i obawy klientów związane z problemem roku 2000.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.