MST2009: Drugie wydanie WS 2008

Najważniejszymi nowościami w Windows Server 2008 R2 są: nowy podsystem wirtualizacji, lepsza skalowalność, poprawione zarządzanie, obsługa opcji sieciowych Windows 7 i nowa wersja serwera IIS.

Superkomputery są w większości zdominowane przez systemy Linux/Unix, głównie ze względu na to, że dla tych platform bardzo wcześnie opracowano technologię tworzenia dużych klastrów obliczeniowych i przygotowano oprogramowanie. Microsoft opracował wersję Windows Server 2008 R2 dla superkomputerów, która wspiera do 256 procesorów. Specjalna edycja HPC ma dość istotną cechę, która odróżnia ją od wielu systemów typu Unix - jest nią krótki czas wdrożenia.

Jacek Nowicki, architekt systemowy w Microsoft Polska

Jednym z elementów Windows Server 2008 R2 jest wbudowane narzędzie do wirtualizacji Hyper-V 2.0. W odróżnieniu od poprzedniego wydania, jest to produkt bardziej dojrzały, stabilniejszy, który można lepiej skalować. Nowa wersja obsługuje szesnastowęzłowe klastry, w takim środowisku można uruchomić 384 maszyny wirtualne. Konstrukcję takiej farmy ułatwia opcja wyłączenia obsługi niektórych funkcji procesorów konkretnej firmy. Wtedy można użyć zestawu maszyn, które posiadają różne procesory z tej samej generacji jednego producenta. Niestety przy wyłączeniu obsługi niezgodnych opcji procesorów (obejmuje to wtedy wszystkie maszyny), nie będą działać te aplikacje, które z danych instrukcji korzystają. Spadek wydajności nie jest duży, w praktyce jest niemal niezauważalny.

Automat zarządzający maszynami

"Wirtualizacja serwerowa, która jest już składnikiem systemu Windows Server, jest wspierana przez jednego producenta, co ma być elementem konkurencyjnym dla lidera rynku - VMware. Hyper-V wspiera przenoszenie aplikacji podczas pracy. Działa to także przy połączeniu maszyny wirtualnej do zasobów pamięci masowej za pomocą magistrali FibreChannel i iSCSI" - mówi Jacek Nowicki, architekt systemowy w Microsoft Polska. Konstrukcja Hyper-V jest podobna do tego, który pracuje w rozwiązaniu XenServer firmy Citrix, dostępne są narzędzia do migracji systemów w obie strony.

Bardzo pożyteczną opcją - związaną z Hyper-V - jest System Virtual Machine Manager, który potrafi zarządzać uruchamianymi maszynami wirtualnymi, równoważyć obciążenie, przypisywać poszczególne obrazy systemów do konkretnych serwerów hostujących itd. Przy tym może pracować proaktywnie, reagując na zgłoszenia o awariach. "W przypadku eksploatacji wysoce krytycznych aplikacji, można skonfigurować system w ten sposób, aby przełączał maszynę wirtualną na inny serwer np. po odebraniu systemowego zgłoszenia o awarii jednego z dwóch wentylatorów lub zasilaczy" - mówi Jacek Nowicki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200