Brakuje unijnych szkoleń?

Ze względu na ograniczone budżety i możliwości małe i średnie firmy wykazują bardzo duże zainteresowanie szkoleniami IT dofinansowanymi z EFS. Czy jest ich wystarczająco dużo? Zdania są podzielone.

Jak wynika z przeprowadzonych przez firmę Altkom badań, choć rok 2009 przyniósł redukcję budżetów szkoleniowych polskich przedsiębiorstw, to nadal są one zainteresowane podnoszeniem kwalifikacji pracowników. Badanie pokazuje, że w tym roku odsetek firm zainteresowanych szkoleniami wzrósł o 12% w porównaniu do roku poprzedniego. Ze względu na ograniczone budżety i możliwości firmy poszukują możliwości szkolenia pracowników współfinansowanych z Unii Europejskiej. Aż 80% firm zgłasza zainteresowanie szkoleniami dofinansowanymi z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Nie w szkole, to samemu

Niestety dofinansowywanych szkoleń otwartych, z których mogłyby korzystać małe i średnie firmy jest w tym roku niewiele. Zwracają na to m.in. uwagę przedstawiciele działu IT w Neckermann Polska. "Na poziomie ogólnopolskim nie są prowadzone wiarygodne statystyki obrazujące, jaki udział w edukacji współfinansowanej z UE mają szkolenia IT, więc trudno jest jednoznacznie ocenić, czy szkoleń informatycznych z EFS jest obecnie mniej niż w poprzednim okresie. Natomiast dającym zaobserwować się zjawiskiem jest niekorzystna proporcja liczby i wolumenu projektów otwartych z zakresu IT dostępnych dla przedsiębiorców w ramach aktualnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w stosunku do poprzedniego Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich" - zauważa Wojciech Drabko, kierownik ds. rozwoju projektów w Altkom Akademia.

Część przedsiębiorców sama wzięła sprawy w swoje ręce, składając wnioski o dofinansowanie projektów dedykowanych, pokrywających niedobory kompetencji pracowników z różnych dziedzin, w tym IT. Projekty otwarte, realizowane w ramach poprzedniego programu SPO RZL, cieszyły się bardzo wysokim zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców, umożliwiły specjalistom IT i użytkownikom narzędzi informatycznych szansę nabywania i uzupełniania kompetencji informatycznych pracownikom sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mają własnego potencjału ani potrzeb na pisanie projektów zamkniętych.

Szkoleniowe braki

"W tym aspekcie niepokoi brak otwartych projektów skierowanych do przedsiębiorców, w szczególności z sektora MSP, które nigdy nie będą w stanie pisać własnych projektów zamkniętych, gdzie kadra jest na ogół mało liczna, zaś potrzebuje szerokich kompetencji informatycznych, skierowanych do specjalistów: inżynierów systemowych, sieciowych, analityków, programistów, architektów rozwiązań informatycznych czy specjalistów od baz danych" - mówi Wojciech Drabko.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200