Uniwersalne, wydajne, niezawodne

Gdy w firmie z branży finansowej odbywa się modernizacja sprzętu, wybierane są rozwiązania niezawodne i sprawdzone w praktyce. W ten sposób odbyła się modernizacja systemu storage w Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA.

Uniwersalne, wydajne, niezawodne
Wdrożenie systemu storage poprzedzone zostało dokładną analizą stanu bieżącego. Przedsiębiorstwo wykorzystywało ponad czteroletnią macierz FibreChannel dedykowaną do zastosowań bazodanowych. Korzystanie z tej macierzy przez aplikacje i użytkowników odbywało się za pośrednictwem serwera Windows 2003. "Zasoby dyskowe tej macierzy były w wysokim stopniu zapełnione, urządzenie dochodziło do kresów możliwości rozbudowy, pojawiły się pierwsze, odczuwalne problemy wydajnościowe. Najbardziej dokuczliwe były problemy z długim czasem odpowiedzi aplikacji oraz bardzo wydłużonym czasem odzyskiwania danych w przypadku jakichkolwiek kłopotów. Jednocześnie stara macierz nie dawała możliwości rozbudowy i nie była wspierana przez producenta" - mówi Igor Siemieniuk, dyrektor ds. infrastruktury i bezpieczeństwa IT z firmy Skandia.

Przed wymianą macierzy zmodernizowano magistralę danych FibreChannel. Istniejąca macierz obsługiwała jedynie bazy danych i nie mogła posłużyć do połączenia wszystkich usług storage w firmie. Chęć integracji storage’u dla baz danych oraz składowania dokumentów przechowywanych jako pliki sprawiła, że Skandia poszukiwała nowego rozwiązania.

Rozwiązanie uniwersalne

Starsze dane na wolniejszych dyskach

Poważną zaletą wdrożenia była możliwość integracji rozwiązania zarządzającego cyklem życia informacji. Zastosowane rozwiązanie Enterprise Vault firmy Symantec zarządza składowaniem danych, przenosząc rzadko używane dane do wolniejszych, ale tańszych zasobów dyskowych.

Dla działu IT najważniejszymi cechami nowej macierzy miała być uniwersalność, skalowalność oraz dobra wydajność. Nowa macierz miała być wystarczająco szybka dla potrzeb aplikacji, dość pojemna, by móc ją w przyszłości co najmniej dwukrotnie rozbudować. Powinna także pochodzić od producenta będącego jednym z liderów branży, dobrze reprezentowanego w Polsce.

Wybrano macierze NetApp FAS 3170. Konfiguracja objęła klaster w trybie active-active za pomocą rozwiązań producenta. Macierze pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Data ONTAP w wersji 7. Macierz wyposażona jest w dwa rodzaje dysków, umożliwiając podział storage’u na dwie klasy: 8 TB danych składowanych jest na szybkich dyskach FC, 10,5 TB na wolniejszych, ale tańszych dyskach SATA. Pracują cztery półki dyskowe, przy czym możliwa jest dalsza rozbudowa przestrzeni składowania danych przez dostawienie kolejnych czterech półek. Wysoką niezawodność rozwiązania gwarantuje wykorzystanie woluminów raid-dp z podwójnymi dyskami parzystości oraz klaster active-active. Macierz połączono z serwerami za pomocą istniejącej magistrali FibreChannel, zaś z infrastrukturą sieciową - przy użyciu gigabitowego Ethernetu.

Można zastąpić serwery plików

Oprócz składowania danych baz Oracle, macierz wykorzystano również do gromadzenia zasobów NAS. Do składowania plików posłużono się protokołem CIFS i zastosowano integrację z usługą katalogową Active Directory. Projekt okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż do tej macierzy przenoszono sukcesywnie coraz więcej plików z dotychczasowych zasobów na serwerach Microsoft Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200