Będzie nowa przeglądarka w BlackBerry?

Subskrybuj RSS A A A
25 sierpnia 2009 12:12
Piotr Waszczuk, IDG News Service

Przedstawiciele kanadyjskiej firmy Research In Motion poinformowali o przejęciu firmy Torch Mobile i praw do przeglądarki mobilnej Iris. To kolejna tego typu transakcja, która ma przyczynić się do rozwoju możliwości terminali BlackBerry.

Według zapewnień producenta przeglądarka Iris przy możliwościach zbliżonych do konkurencyjnych rozwiązań charakteryzuje się m.in. niewielkimi wymaganiami sprzętowymi. Przeglądarka pozwala na przeglądanie wielu witryn internetowych jednocześnie, może być obsługiwana za pomocą ekranu dotykowego i posiada wbudowane mechanizmy blokujące niektóre treści reklamowe. Obecnie oprogramowanie jest dostępne w wersji na platformę Windows Mobile oraz dla linuksowej warstwy aplikacyjnej Qtopia. Warto nadmienić, że Iris, podobnie jak przeglądarki Apple Safari i Google Chrom wykorzystuje silnik Webkit.

Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że zespół Torch Mobile dołączy do deweloperów RIM i będzie pracował nad rozwojem przeglądarki Iris pod kątem środowiska mobilnego BlackBerry. Wartości transakcji nie ujawniono. Nie podano również żadnych informacji na temat dalszych planów rozwoju przeglądarki Iris dla platform Windows Mobile i Qtopia.

Research In Motion zdaje się rozwijać możliwości terminali BlackBerry w dużej mierze dzięki akwizycjom. I tak w czerwcu br. poinformowano o zakupie kalifornijskiej firmy Dash Navigation. Przejęcie firmy zajmującej się produkcją oprogramowania przeznaczonego m.in. do urządzeń nawigacji GPS ma przyczynić się do rozwoju funkcji lokalizacyjnych w terminalach BlackBerry. Z kolei w lutym br. Research In Motion kupił producenta rozwiązań kryptograficznych - firmę Certicom. Mechanizmy szyfrujące również mają stać się częścią oprogramowania dla terminali BlackBerry.

Czytaj też:
RIM na czele listy 100 najszybciej rozwijających się firm magazynu Fortune
Microsoft Office w komórkach Nokii
Research In Motion bezpodstawnie wykluczony z licytacji majątku Nortel Networks?

Oceń artykuł

średnio: 2 liczba ocen: 1

Komentarze (0)


Najnowsze

MAC, czyli ministerstwo reformowania rządzenia

Premier wspiera lojalnie w kryzysie najbliższego współpracownika, Michała Boniego, przyjmując na siebie atak oburzonych internautów podczas debaty o ACTA.

Nowe, unijne zamówienia publiczne

Komisja Europejska proponuje ważne zmiany prawa wspólnotowego w obszarze zamówień publicznych. Warto im się przyjrzeć bo to jeden z elementów nowej perspektywy finansowej UE. Warto zatem przyjrzeć się owej propozycji bliżej.

Bezpieczeństwo rządowych stron - analiza

Zespół zadaniowy ds. ochrony portali rządowych opublikował wytyczne. Trudno stwierdzić, że to najlepsze rekomendacje, jakie można było przy okazji zaistniałych ataków wypracować.

DEBATA: Kiedy walka polityczna w sieci przemienia się w cyberterroryzm?

Skuteczny atak cybernetyczny przyniesie opłakane skutki dla państwa i gospodarki. Boleśnie się o tym przekonaliśmy, gdy nie można było dostać się na strony internetowe najważniejszych instytucji w Polsce.

Czy MSW chce unieważnienia przetargu na pl.ID?

Rośnie ryzyko całkowitego unieważnienia przetargu na nowe dowody osobiste. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie firmy Sygnity, która nie zgadzała się na wydłużenie o trzy miesiące terminu składania ofert na dostawę blankietów nowych dowodów osobistych. Wydłużenie całego postępowania o trzy miesiące może spowodować skargi uczestniczących w nim firm, a w konsekwencji unieważnienie przetargu.

Garść rad dla roztropnego szefa IT

Trudne czasy w gospodarce to okres, kiedy szczególnego znaczenia nabiera hasło: Jak cię widza, tak cię piszą. Osłabienie rynku przekłada się na oszczędności w przedsiębiorstwie, a oszczędności najłatwiej szukać w działach, które, w opinii zarządu, nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością - czyli również w dziale IT.

Sprzeczne wizje e-dowodu

Koncepcja elektronicznego dowodu osobistego powstała w Polsce wiele lat temu. Starsze są koncepcje elektronicznego systemu świadczeń ochrony zdrowia. Mimo to, nadal są w trakcie budowy.

Rekomendacje


Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88