Windows 7 dla biznesu

Najnowszy system Microsoftu pojawi się 22 października br. Użytkownicy indywidualni za sprawą Visty pokładają w nim duże nadzieje. Reakcje klientów biznesowych są trudniejsze do przewidzenia.

Nowości w Windows 7

- Bitlocker To Go - pozwala szyfrować informację przechowywaną np. na USB.

- AppLocker - eliminuje niepożądane aplikacje z sieci korporacyjnej i pozawala na standaryzacje oprogramowania wewnątrz firmy.

- DirectAccess - usprawnienie i uproszczenie zdalnego dostępu do firmowych zasobów.

- BranchCache - pozwoli na cachowanie dokumentów ściąganych z serwerów zdalnych.

Windows 7 ma rozwiązać te wszystkie niedociągnięcia, które posiadała Vista. Ze względu na swoją pozycję Microsoft może być pewny wyników sprzedaży osiąganych dzięki nowym komputerom, a zwłaszcza notebookom, ale już wpływy z aktualizacji starszych wersji nie są tak oczywiste.

Historia Windows 7

Windows 7 był niechętnie promowany przez Microsoft tak długo, jak firmie z Redmond zależało na utrzymaniu wyników sprzedaży Visty. Zostało to zakłócone, kiedy jeden z jej pracowników pokazał ładowanie jądra Windows 7 podczas wykładu dotyczącego wirtualizacji, opowiadając przy tym, w jakim kierunku podąża rozwój tego systemu. Wtedy to w Internecie zawrzało i nagle przetoczyła się cała fala informacji dotyczących kolejnej odsłony produktu.

Aczkolwiek Microsoft cały czas konsekwentnie promował Vistę, a oficjalna data premiery Windows 7 była wyznaczona na 2010 r. Zmiana nastąpiła, kiedy rynek nasycił się i oczywiste stało się, że klienci biznesowi w znakomitej większości pozostają wierni Windows XP. Cel, jaki postawił sobie Microsoft, to zastąpienie w ramach systemów korporacyjnych sprawdzonego tandemu Windows Server 2003 i Windows XP ich następcami, czyli Windows Server 2008 i Windows 7.

Oferta Microsoftu

Windows 7 dla biznesu

Windows 7 będzie wydany w kilku edycjach: Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise oraz Ultimate.

Windows 7 będzie wydany w kilku edycjach: Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise i Ultimate. Dwie pierwsze to bardzo okrojone wersje. Starter jest przeznaczona na niskobudżetowe komputery, natomiast Home Basic dostępna będzie tylko na wybranych, rozwijających się rynkach. Podstawową wersją dostępną w Polsce będzie Home Premium i to ona będzie najprawdopodobniej stanowić podstawowy wybór dla klientów indywidualnych. Pozostałe edycje są już kierowane do firm.

Wersja Professional - dedykowana dla małych i średnich przedsiębiorstw - pozwala podłączyć komputer do domeny i zawiera bardziej rozbudowany zestaw opcji kopii zapasowych. Ultimate posiada wszystkie funkcjonalności, które oferuje system Windows 7, m.in. BitLocker, wsparcie dla DirectAccess, BranchCache czy start systemu z dysku VHD. Wersja Enterprise jest dostępna tylko przez program Software Assurance i może być instalowana dzięki aktywacji grupowej, funkcjonalnie posiada wszystkie cechy wersji Ultimate i jest kierowana do dużych organizacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200