Kolejne zmiany w PZP

W chwili obecnej w toku prac legislacyjnych znajdują się dwa projekty nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych.

"Wojciech Pfadt" jest radcą prawnym w kancelarii Baker & McKenzie.

Pierwsza ze wspomnianych nowel zmienia dotychczasowe sformułowania zawarte w art. 22 PZP mówiącym o warunkach uczestnictwa. W obowiązującej wersji przepis ten wymieniał warunki, takie jak: posiadanie uprawnień, niezbędnej wiedzy czy doświadczenia. Natomiast zgodnie z propozycją przepis ten ma odnosić się do warunków, które należy spełnić, a dotyczących odpowiednio posiadania uprawnień, doświadczenia etc. Powyższe ma również oznaczać, że ostatecznie to zamawiający określa warunki uczestnictwa, co wynika w sposób szczegółowy z przepisów dotyczących zawartości ogłoszeń i zaproszeń. Przesłanki wykluczenia z postępowania przetargowego (art. 24 PZP) nie ulegają zasadniczym zmianom (rozszerza się nieco katalog przestępstw będących podstawą do wykluczenia).

Ułatwienia dla dostawców

Zmodyfikowano przepis dotyczący wykluczenia na skutek złożenia nieprawdziwych informacji rozszerzając go o konieczność wykluczenia, gdy okoliczność ta może mieć, a nie tylko ma wpływ na wynik przetargu. Usunięto natomiast przepis dotyczący wykluczenia wykonawców, którzy nie spełniają warunków uczestnictwa oraz nie złożyli oświadczeń dotyczących spełnienia warunków uczestnictwa. Zamiast tego ostatniego postanowienia wprowadza się normę, zgodnie z którą wykluczani będą wykonawcy, którzy nie wykazali spełnienia warunków udziału. Zmiana ta powinna oznaczać, jak należy rozumieć, konieczność bardziej elastycznego podejścia do dokumentacji dostarczanej zamawiającemu. W świetle tego przepisu badaniu podlegać będzie okoliczność, czy fakt spełniania warunków wynika z dostarczonej dokumentacji, a nie to, czy konkretny dokument został przekazany.

Istotne zmiany następują w związku z dokumentowaniem spełniania warunków uczestnictwa w postępowaniu. Wprowadza się możliwość powoływania się na dorobek czy też środki będące w dyspozycji innych podmiotów niż wykonawca, pod warunkiem przedstawienia stosownego zobowiązania podmiotu udostępniającego. W chwili obecnej takie powoływanie się jest możliwe jedynie w odniesieniu do potencjału technicznego i personelu. Intencją jest, aby poszerzyć te możliwości o wiedzę, doświadczenie i zdolności finansowe. Dodatkowym ułatwieniem dla wykonawców jest zapis, zgodnie z którym jeśli nie mogą oni z ważnych przyczyn przedstawić dokumentów dotyczących ich sytuacji finansowej i ekonomicznej wymaganych przez zamawiającego, mogą oni przedstawić inny dokument, który w satysfakcjonujący sposób potwierdza spełnianie opisanego powyżej warunku.

Inne zmiany zawarte w tej noweli to uchylenie przepisów dotyczących obligatoryjnego zabezpieczenia wykonania umowy - zabezpieczenie takie będzie zawsze miało charakter fakultatywny. Kwota zatrzymana na podstawie art. 151 PZP będzie służyła na pokrycie jedynie roszczeń z tytułu rękojmi, a nie - jak dziś - również gwarancji. Będzie to skutkowało możliwością jej wcześniejszego zwolnienia. Nadto nowela wprowadza możliwość uiszczania zaliczek przez zamawiającego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200