Łączą i budują

Wśród interesujących projektów informatycznych w polskiej bankowości nie braknie w tym roku - mimo kryzysu - tych związanych z fuzjami i budową nowych przedsięwzięć.

Na początek sierpnia przypadł finał prowadzonych od wielu miesięcy prac nad połączeniem Fortis Bank Polska z Dominet Bankiem. Przedstawiciele Fortisu podkreślają, że jednocześnie przeprowadzono fuzję prawną i operacyjną dwóch instytucji. Nowy bank, pod nazwą Fortis Bank Polska SA, zarejestrowano 31 lipca. Tego samego dnia rozpoczęły się prace związane z łączeniem systemów IT. Banki stosowały różne platformy transakcyjne. Dominet wykorzystywał polski system def2000, a Fortis zachodni - Equation. W ciągu zaledwie 4 dni - od 31 lipca do 3 sierpnia, w tych dniach placówki banku były nieczynne - przeprowadzono migrację danych klientów i ich produktów finansowych. Jak deklarują przedstawiciele banku, przez cały okres migracji klienci obu banków mogli korzystać z kart płatniczych i bankomatów. System bankowości internetowej Dominet Banku był jednak w ten weekend niedostępny, a systemy Fortis Banku - Pl@net i BiznesPl@net - działały w ograniczonym czasie. Od 4 sierpnia bank pracuje już jako jedna organizacja.

Następni w kolejce

W ciągu zaledwie czterech dni przeprowadziliśmy migrację danych klientów Dominet Banku i ich produktów finansowych do systemów Fortisu.

Tomasz Kuźmierz, dyrektor Pionu Technologii i Systemów Informatycznych (CIO), Fortis Bank Polska

Kolejna fuzja centralnych systemów bankowych to planowane do końca 2009 r. połączenie banków Noble i Getin. W obydwu podmiotach trwają jeszcze ustalenia dotyczące nowego kształtu wielu obszarów biznesowych, w tym IT. Oba banki pracują jednak na systemie Asseco Poland - def3000. Zatem fuzja systemów powinna przebiegać bez większych problemów. "Dodatkowo skala rekordów klientów Noble Banku - ze względu na specyfikę działalności - jest niewielka w stosunku do liczby rekordów Getin Banku. W związku z tym, w obszarze głównego systemu IT nie widzimy większych ryzyk integracji obu banków" - mówi Krzysztof Małecki z Getin Holding. Oficjalny komunikat holdingu głosi, że celem połączenia banków jest ich dalszy dynamiczny rozwój i wejście do pierwszej 5 banków działających w Polsce. Po połączeniu bank będzie dysponował siecią ponad 445 placówek. Połączenie banków ma jednak również przynieść oszczędności rzędu 100 mln zł w ciągu trzech lat.

Niewykluczone są dalsze akwizycje bankowe w wykonaniu Getin Holding. Należący do Leszka Czarneckiego, finansowy konglomerat był zainteresowany nabyciem AIG Bank Polska, którego dotknięty kryzysem amerykański właściciel postanowił się pozbyć. Wśród potencjalnych nabywców wymieniano też PKO BP, które ostatecznie zrezygnowało. Na zakup zdecydował się jednak Santander Consumer Finance. Hiszpanie będą mieć 70% spółki powstałej w wyniku połączenia polskiego oddziału z AIG Bank Polska. Pozostałe 30% będzie należeć do AIG. Przedstawiciele Santandera odmawiają komentarzy dotyczących integracji infrastruktury IT przyszłej instytucji finansowej do czasu uzyskania akceptacji transakcji przez polskich regulatorów. Bank będzie specjalizował się w konsumenckich produktach finansowych, takich jak kredyty samochodowe, pożyczki, karty kredytowe i depozyty.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200