Uzbrojeni w ERP

W poszukiwaniu efektywności i oszczędności Bumar sięgnął po broń informatyczną. Spółka rozpoczęła wdrażanie zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie.

Nowy system ERP - obok optymalizacji kosztów - ma wspomagać realizację strategii spółki na lata 2008-2012, która zakłada aktywną konsolidację polskiego przemysłu obronnego pod skrzydłami Bumaru, którym kieruje Edward Nowak.

Czy branżę zbrojeniową dotyka kryzys? Przeczącą odpowiedź dają wyniki spółki Bumar, która w ubiegłym roku zwiększyła przychody o 14% do 3,2 mld zł, a w I kwartale br. sprzedała więcej niż przed rokiem, być może dlatego, że nie jest uzależniona od zamówień z MON, jak inne polskie firmy zbrojeniowe. Dzięki temu, zarząd optymistycznie patrzy na wykonanie planu na cały rok. Jest on jednak planem kryzysowym, któremu towarzyszy obniżanie kosztów finansowych i operacyjnych.

Strategiczne wdrożenie

Realizację ogłoszonych w tym roku oszczędnościowych założeń ma wspomóc wdrożenie systemu ERP. Przedsięwzięcie uznano za projekt strategiczny: "Zastosowanie aplikacji ERP jest kolejnym krokiem w realizacji założeń strategii Grupy, która ma przekształcić nasze firmy w nowoczesną, konkurencyjną i sprawnie zarządzaną korporację" - deklaruje Edward Nowak, prezes zarządu Bumar. Aplikacja ERP - obok optymalizacji kosztów - ma wspomagać realizację strategii spółki na lata 2008-2012, która zakłada aktywną konsolidację polskiego przemysłu obronnego pod skrzydłami Bumaru. Proces transformacji uwieńczy giełdowy debiut spółki.

Bumar jest dostawcą i eksporterem uzbrojenia i sprzętu wojskowego produkowanego przez polski przemysł obronny. Kontroluje obecnie 21 spółek produkcyjnych i handlowych krajowego sektora przemysłu zbrojeniowego - produkcję specjalną (amunicja, radary, rakiety, sprzęt pancerny), a także spółki produkujące maszyny budowlane, rolnicze i świadczące usługi budowlane. Do Grupy należą też cztery przedsiębiorstwa poza granicami kraju. Spółka posiada również 13 delegatur i oddziałów na świecie.

Dominującą rolę w Grupie pełni Bumar, który kreuje i finansuje produkcję przeznaczoną na eksport i na Polskę, decyduje o zaopatrzeniu produkcji oraz monitoruje zdolności produkcyjne i wprowadza zmiany w profilu produkcji. Odpowiada za koordynację i prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz realizuje umowy offsetowe. Spółka od lipca 2008 r. działa w nowej strukturze, w której znalazło się pięć centrów - Zarządzania, które obejmuje biura i działy zajmujące się zarządzaniem zasobami firmy oraz Grupy, Marketingu i Sprzedaży - skupia biura handlu oraz biuro marketingu; Rozwoju - w którego skład wchodzą: biuro rozwoju i informatyki; Jednostek Przemysłowych, które obejmuje biura: nadzoru właścicielskiego, restrukturyzacji i konsolidacji, majątku oraz Finansowe obejmujące biuro rachunkowości i rozliczeń, finansów i zarządzania ryzykiem oraz planowania i analiz finansowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200