Superkomputery bliżej biznesu

Rosnąca wydajność największych superkomputerów przybliża perspektywę nowych zastosowań, ale również popularyzacji systemów HPC w zastosowaniach biznesowych.

Mimo że publikowana co pół roku lista największych na świecie superkomputerów TOP500 jest czasami poddawana krytyce jako prezentująca nieobiektywne odzwierciedlenie rzeczywistej wydajności i praktycznej użyteczności maszyn, to wciąż cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem. Trzeba bowiem przyznać, że wykorzystuje ona niedoskonały, ale powszechnie znany i jednolicie stosowany zestaw testów, umożliwiający obiektywne porównanie różnych superkomputerów. Należy oczywiście zdawać sobie sprawę z ograniczeń testów typu Linpack, które nie dają uniwersalnego miernika wydajności dla każdej aplikacji.

Lista TOP500 jest wykorzystywana do promocji i reklamy superkomputerów przez organizacje, które zainwestowały w ich budowę. Z jednej strony umożliwia bowiem popularyzację usług udostępniania mocy obliczeniowej, a więc zarabiania pieniędzy, z drugiej, ułatwia przekonanie decydentów dysponujących środkami finansowymi, przede wszystkim instytucji rządowych lub dużych korporacji, o celowości inwestycji w utrzymanie i rozbudowę systemów superkomputerowych.

Ponieważ prawie każdy nowy lub zmodernizowany komputer o dużej wydajności trafia (lub przynajmniej próbuje trafić) na listę TOP500, generowane na jej podstawie statystyki są wyjątkowo dobrym odzwierciedleniem rzeczywistej sytuacji na rynku HPC, kierunków jego rozwoju i potencjalnych zastosowań.

Mimo że na liście zdecydowanie dominują komputery budowane i utrzymywane przez instytucje rządowe i organizacje naukowe, to można oczekiwać, że systemy HPC będą w najbliższych latach znajdowały coraz większe zastosowanie w biznesie, i to nie tylko największych i najbogatszych korporacjach zajmujących się wydobyciem ropy naftowej czy gazu.

Czerwcowy ranking

Najnowsza, opublikowana w czerwcu br. lista TOP500 nie przyniosła rewelacyjnych zmian na samym szczycie - pierwsze dwa miejsca utrzymały jedynie superkomputery o wydajności przekraczającej 1 petaflopa, czyli IBM Roadrunner i Cray Jaguar. Wśród pierwszych 10. maszyn znajduje się 8 zainstalowanych w USA oraz 2 komputery niemieckie, na trzecim miejscu pojawił się nowy superkomputer IBM JUGENE (Blue Gene/P), uruchomiony w centrum komputerowym FZJ (Forschungszentrum Juelich), a na 10. - Sun Constellation JuRoPA z tego samego, niemieckiego ośrodka obliczeniowego.

Jeśli chodzi o polskie superkomputery, to w rankingu pozostały cztery maszyny, choć przesunęły się w dół listy i obecnie żaden nie zmieścił się w pierwszej setce. Gdańska Galera spadła na miejsce 107., dwa klastry TPSA zajmują miejsca 281 i 300, a superkomputer z wrocławskiego centrum obliczeniowego - pozycję 422.

W regionie Europy Wschodniej, Polska ma jednak wciąż silną pozycję, bo na 10 klasyfikowanych maszyn, aż 4 znajdują się w naszym kraju. Dla porównania, w Europie jest w sumie 75 superkomputerów, które zostały umieszczone w rankingu TOP500.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200