WLAN - wyzwanie dla skalowalności

Skalowalność to obecnie największy problem sieci bezprzewodowych. Dziesiątki, a nawet setki punktów dostępowych w jednej sieci to nie tylko wyzwanie dla sieci szkieletowej, lecz także problem dotyczący sieci dostępowej. Wczesne rozwiązania WLAN skupiały się głównie na osiąganiu możliwie maksymalnego zasięgu. Obecnie większość administratorów sieci bezprzewodowych zdecydowanie większą uwagę przywiązuje do skalowalnej pojemności systemu.

O znaczeniu tego problemu przekonał się m.in. Philippe Hanset, administrator kampusowej sieci bezprzewodowej na Uniwersytecie Tenessee w Knoxville. Pewien dostawca masowo sprzedawał studentom tej uczelni urządzenia Slingbox, za pomocą, których programy z sieci kablowej TV można dystrybuować do sieci IP. Uczelniana sieć WLAN pozwalała na przesyłanie strumieni programów telewizyjnych do studenckich laptopów w dowolnym miejscu kampusu. Te transmisje przez sieć bezprzewodową do setek komputerów stworzyło ogromne wyzywanie dla istniejącej infrastruktury bezprzewodowej. W efekcie, sieć była znacznie przeciążona. Gdyby została jednak poprawnie zaprojektowana, z pewnością część problemów nie pojawiłaby się.

Stając przed wyzwaniami związanymi z budową skalowanej sieci IP, warto zacząć myśleć o projektowaniu sieci bezprzewodowej pod kątem pojemności, a w mniejszym stopniu - zasięgu. Dlatego też warto poznać podstawy strategii projektowania i wdrażania skalowalnej sieci bezprzewodowej dla przedsiębiorstw.

Techniczne problemy bezprzewodowości

Bezprzewodowość różni się od technik przewodowych nie tylko technologią warstwy fizycznej i łącza danych. To także różne warunki dostępu do medium, źródła interferencji, wpływ błędów oraz wymagania energetyczne. Wszystkie te czynniki wpływają na skalowalność w różnym stopniu. Sieć WLAN wykorzystuje jedno współdzielone medium - eter. Jedna sieć bezprzewodowa może obsługiwać wiele przepływów o różnych szybkościach. Te o niskich szybkościach potrzebują medium na stosunkowo długi czas, co z kolei wpływa na wydajność szybkich transmisji.

WLAN - wyzwanie dla skalowalności

Kolejne generacje sieci bezprzewodowych zwiększają możliwości skalowalności

Elementy sieci radiowej do wysyłania i odbierania informacji wykorzystują określone kanały radiowe. W przypadku standardu 802.11b/g zdefiniowano 14 kanałów radiowych w obrębie częstotliwości 2,4 GHz. Na różnych terenach dostępna jest tylko część z nich. W Europie są to kanały z przedziału od 1 do 13. Efektywnie (bez zakłóceń) możemy wykorzystać jedynie trzy z nich (1, 6, 11) w tej samej lokalizacji. Nie ma więc wystarczającej liczby kanałów w paśmie 2,4 GHz, aby odseparować rezydujące obok siebie urządzenia.

Ponadto punkty dostępowe oraz klienci z sąsiadujących komórek interferują. Zasięg interferencji punktów dostępowych i klientów jest zdecydowanie większy, niż potrzebny zasięg komunikacyjny sieci 802.11. Interferencje są więc przeszkodą także dla urządzeń, których użyteczny zasięg nie nakłada się. Ponadto sieci WLAN muszą radzić sobie z innymi źródłami interferencji. Urządzenia oparte na standardzie 802.11b/g/n współdzielą pasmo 2,4 GHz z innymi rozwiązaniami (zestawy słuchawkowe, kuchenki mikrofalowe, urządzenia Bluetooth). Pasmo 5 GHz jest mniej podatne na interferencje, ale nadal jest współdzielone z zestawami słuchawkowymi oraz mikrofalowymi nadajnikami radiowymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200