Hybrydowa chmura

Migracja firmy do środowiska cloud computing nie jest zadaniem łatwym. Rozwiązaniem może być podejście hybrydowe, łączące różne modele przetwarzania danych w jeden, dobrze działający ekosystem IT w korporacji.

Infrastruktura przetwarzania w modelu cloud jest kolejnym krokiem ewolucji wirtualizacji serwerowej i modelu wysokiej skalowalności środowiska uruchamiania aplikacji. Należy jednak pamiętać, że nie każda aplikacja będzie pasowała do tego modelu rozwoju. Model cloud computing to więcej niż tylko współdzielona infrastruktura obsługująca wielu klientów dostępna przez Internet. Firmy mogą skorzystać z cloud computing na trzy sposoby, każdy z tych modeli ma właściwe dla siebie cechy, które mogą okazać się zaletą przy wdrożeniu różnych aplikacji.

Chmury publiczne

Są najsprawniejsze ekonomicznie, ze względu na efekt skali, ale współdzielenie infrastruktury, które jest charakterystyczne dla tego modelu pracy, może wprowadzać ograniczenia. Stąd wynikają także problemy przy przetwarzaniu poufnych danych, gdyż zapewnienie bezpieczeństwa jest dość trudne, podobnie umowy SLA odbiegają od przyjętych dziś standardów. Nie jest to idealny model przetwarzania danych uznawanych za wrażliwe, a także danych, które podlegają ograniczeniom dostępu, wymuszanym przez regulacje prawne. Taki model może być odpowiedni jednak dla mało wrażliwych danych, związanych z niekrytycznymi procesami.

Chmury prywatne, wewnętrzne

Znajdują się wewnątrz centrum danych i są chronione w taki sam sposób, jak tradycyjne serwery - połączenia są filtrowane przez zaporę sieciową, stosuje się standardowe narzędzia detekcji i prewencji włamań, oraz ochronę przed złośliwym kodem. Różnica polega na ekonomii skali i wysokiej konsolidacji, nie są one tak dobrze automatyzowane i wysoko specjalizowane, jak publiczne, ze względu na ograniczenia funduszy na zakup rozwiązań. Poważną zaletą chmury prywatnej jest wysokie bezpieczeństwo danych, o wiele lepsze niż w przypadku chmury publicznej, łatwość utrzymania usługi zgodnie z wymaganiami regulacji prawnych i brak problemów wynikających z ograniczonej przepustowości łącza między centrum danych a stacjami roboczymi.

Chmury hostowane

Działają w infrastrukturze dostawcy, ale pracują na serwerach odseparowanych od jej reszty za pomocą typowych narzędzi ochrony takich, jak zapory sieciowe i urządzenia IPS. Wszystkie zasoby tych serwerów stanowią spójną pulę, zarządzaną jako całość, dla potrzeb pojedynczej firmy. Chmury w tym modelu znajdują się pomiędzy dwiema powyższymi kategoriami, łączą bowiem obsługę przez dostawcę na jego infrastrukturze (występuje tu ekonomia skali, spowodowana obsługą wielu podobnych maszyn przez operatora) z bezpieczeństwem oraz poufnością danych, właściwymi dla chmury prywatnej. Mimo wszystko nie wszędzie taka chmura się sprawdzi. Przykładem pozytywnym mogą być zastosowania multimedialne, które wymagają transferu bardzo dużych ilości danych do i z chmury.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200