O jakości w Obornikach Śląskich

Rzadki to dziś przypadek, aby jakaś firma organizowała dla klientów imprezę Otwartych Drzwi i przy tej okazji nie tylko prezentowała swą ofertę, ale również pokazywała w szczegółach cały, stojący za tą ofertą proces produkcyjny...

A tak właśnie było podczas Targów i Drzwi Otwartych w zakładach TechniSat, w Obornikach Śląskich. Zakłady te, wytwarzające różnego rodzaju odbiorniki telewizji cyfrowej, działają od trzech lat i są częścią starszej, bo liczącej 22 lata, niemieckiej grupy firm TechniSat, z jednostkami produkcji i sprzedaży w kilku krajach Europy. Razem pracuje tam 1600 osób, z czego w Polsce niemal 400! Mający siedzibę w Dreźnie ośrodek badawczo-rozwojowy firmy zatrudnia 250 specjalistów i jest wspomagany przez kilkanaście osób w Polsce. Polska fabryka wytwarza obecnie 4500 urządzeń na dobę i niedawno celebrowała okazję wyprodukowania 2‑milionowego odbiornika.

Komputery, komputery...

Program Drzwi Otwartych obejmował m.in. trwające niemal godzinę wycieczki po fabryce z dyrektorami w roli przewodników. Po tej godzinie zostawały dwa wrażenia: pierwsze - że całość procesu, poczynając od magazynu materiałów i komponentów, poprzez produkcję, aż do magazynu wyrobów gotowych, to właściwie ciąg kontroli jakościowych (wynik każdej jest odnotowywany w systemie informatycznym), przeplatanych czynnościami transportowymi i produkcyjnymi. Drugie - komputery, komputery, komputery..., których rola zaczyna się już w chwili przyjmowania dostaw materiałów do magazynu, trwa przez wszystkie stadia produkcji i kończy na odnotowaniu wysyłki z magazynu wyrobów gotowych.

Większość czynności produkcyjnych jest w pełni zautomatyzowana. Obejmuje to powierzchniowy montaż elementów elektronicznych na płytach, nakładanie na nie tzw. elementów przewlekanych (np. kondensatory elektrolityczne) oraz lutowanie. Niektóre elementy, takie jak gniazda przyłączeniowe, są nakładane ręcznie. Za spektakularnym procesem automatycznego montażu elementów na płytach muszą stać złożone programy komputerowe, sterujące wykonującymi to robotami, a inne już komputery zajmują się wpisywaniem oprogramowania sterującego do gotowych już odbiorników. Ekrany komputerów widać zresztą przy każdym niemal stanowisku i urządzeniu kontrolnym.

Za formalne potwierdzenie osiąganego poziomu jakości można uznać posiadany przez obornickie Zakłady certyfikat ISO 9001, o ważniejszej stronie praktycznej świadczy mniej niż marginalny odsetek reklamacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200