Systemy ochrony infrastruktury

Wraz ze wzrostem znaczenia funkcji systemów teleinformatycznych i koniecznością zapewnienia ich dostępności w trybie 7 dni/24 h, zwiększają się także wymagania stawiane systemom ochrony infrastruktury. Niezbędna jest tu pełna orientacja i wiedza o najnowszych dostępnych rozwiązaniach zabezpieczających oraz zalecanych procedurach.

Ochrona bezpieczeństwa infrastruktury fizycznej systemów IT w zasadach polityki bezpieczeństwa wielu firm traktowana jest zbyt powierzchownie, co często powoduje zagrożenia dla jej poprawnego funkcjonowania. Główną przyczyną takiego stanu jest nie tylko brak odpowiedniej świadomości dotyczącej potrzeby zabezpieczenia fizycznego infrastruktury teleinformatycznej, lecz często, niestety, zwyczajne zaniechanie czy wręcz niedbalstwo.

Systemy zasilania oraz klimatyzacji stanowią niezwykle ważną część infrastruktury fizycznej sieci, która niewątpliwie wpływa na uzyskiwanie pożądanego poziomu dostępności systemu IT oraz jego niezawodności. Ochrona infrastruktury musi także gwarantować odporność na zakłócenia elektromagnetyczne oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Systemy ochrony infrastruktury

Model zabezpieczenia zasilania wykorzystujący standardowe elementy – architektura zasilania

Infrastruktura służąca ochronie systemów teleinformatycznych musi być tak zaprojektowana i wykonana, aby zapewniać możliwość rozbudowy i dostosowania się do zmieniających się potrzeb, co w wypadku klasycznych instalacji znacznie zwiększa początkowe nakłady inwestycyjne. Dlatego też coraz częściej przy budowie systemu zasilania odchodzi się od budowania systemów z wielu rozmaitych elementów, oferując rozwiązania standaryzowane.

Należy również pamiętać, że ochrony systemów teleinformatycznych nie są w stanie zagwarantować same środki techniczne, konieczne jest także zapewnienie właściwego poziomu zarządzania zasobami i dobra organizacja - sama technologia to jedynie narzędzie.

Systemy gwarantowanego zasilania

Systemy do ochrony zasilania są jednym z najważniejszych elementów infrastruktury fizycznej, mającym zapewnić wysoką niezawodność i bezpieczeństwo funkcjonowania systemów teleinformatycznych. Żadne urządzenie teleinformatyczne nie może funkcjonować bez energii elektrycznej, której dostępność nie jest - jak wiadomo - ani ciągła, ani pozbawiona zakłóceń.

Systemy teleinformatyczne są szczególnie wrażliwe na złą jakość zasilania, gdyż już nawet chwilowa przerwa (kilkadziesiąt ms) w zasilaniu, może spowodować utratę danych znajdujących się w pamięci RAM urządzeń komputerowych lub wyłączenie bądź "zawieszenie się" urządzeń teleinformatycznych, skutkując długimi przestojami. Obecnie, ze względu na ważną rolę, jaką odgrywają systemy teleinformatyczne, głównym czynnikiem skłaniającym do zakupu urządzeń ochrony zasilania są wysokie straty powstające w okresie przestoju.

Systemy ochrony infrastruktury

Schemat systemu gaszenia pożaru

Ochronę przed problemami z siecią zasilającą uzyskuje się dzięki stosowaniu systemów zasilania gwarantowanego złożonego z urządzeń, takich jak: zasilacze UPS, siłownie prądu stałego oraz agregaty prądotwórcze, które zasilają poszczególne odbiorniki systemu teleinformatycznego przez instalację elektryczną, składającą się z przewodów elektrycznych, wyłączników (nadprądowych i różnicowoprądowych) oraz ochronników przepięć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200