Wirtualizacja w centrum danych

Technologia wirtualizacji zadomowiła się na dobre w firmowych centrach danych. Poprawia efektywność, daje dużą elastyczność i obniża koszty, będąc jednocześnie motorem transformacji środowiska informatycznego w centrum danych.

Zwiększający się z roku na rok wolumen serwerów i skojarzonych z nimi urządzeń adresujących potrzeby biznesu, doprowadził do sytuacji, w której środowiska informatyczne rozrosły się do sporych rozmiarów. To z kolei dramatycznie podniosło koszty operacyjne przeznaczone na ich obsługę.

Stale rosnące wymagania działów biznesowych, oczekujących szybkich reakcji zespołów informatycznych w ramach umów SLA (Service Level Agreement), sprawiają dodatkowo, że sprostanie im staje się wręcz niemożliwe przy posiadaniu dotychczasowego środowiska. Odpowiedzią na wysokie koszty utrzymania i małą elastyczność w centrum danych jest wirtualizacja - technologia ciągle rozwijająca się, a już teraz oferująca bardzo szerokie spektrum funkcjonalności.

Wirtualizacja serwerów

Wirtualizacja serwerów to obecnie najpowszechniej wdrażana forma wirtualizacji. Znosi sztywną więź między sprzętem a oprogramowaniem, pozwalając wielu instancjom systemów operacyjnych i ich aplikacjom działać na tym samym serwerze fizycznym.

W szczególności, wirtualizacja enkapsuluje system operacyjny oraz aplikację, tworząc maszynę wirtualną, która korzysta z przydzielonych na jej potrzeby zasobów sprzętowych. Zasoby serwerów fizycznych są przedstawiane jako pula mocy obliczeniowej, możliwa do wykorzystania przez maszyny wirtualne.

W zależności od współczynnika konsolidacji, określona liczba maszyn wirtualnych działa na zasobach pojedynczego serwera fizycznego. Ponieważ kontenery maszyn wirtualnych są odseparowane, możliwa staje się bezpieczna konsolidacja systemów. Zastosowanie takiego rozwiązania eliminuje ryzyko występujące w tradycyjnych architekturach fizycznych, gdzie zainstalowanie dwóch aplikacji na danym systemie operacyjnym, mogło prowadzić do wystąpienia konfliktów i błędów logicznych.

Wirtualizacja zmienia sposób funkcjonowania środowiska produkcyjnego, które ze statycznego przekształca się w dynamiczne i mobilne. Serwery wirtualne cechuje duża dynamika, w przeciwieństwie do serwerów fizycznych, które z natury raz umieszczone w szafie teleinformatycznej, pozostają tam niezmiennie przez dłuższy czas i realizują określone zadania. Serwery wirtualne mogą szybko przechodzić ze stanu online w stan offline i na odwrót. Użytkownik widzi je w postaci pojedynczych plików, co zapewnia im dużą mobilność - mogą być przenoszone, wymieniane i współdzielone jak zwykłe pliki mp3 w sieciach peer-to-peer.

Arkadiusz Możdżeń, kierownik Działu Rozwiązań Konwergentnych, NextiraOne Polska
Konsolidacja środowiska IT jest procesem nieuniknionym i będzie dotyczyła wszystkich przedsiębiorstw. Wskazują na to czynniki ekonomiczne, ale również konieczność ochrony środowiska naturalnego. Zasoby naturalne nie są niewyczerpane, zatem pozyskanie energii koniecznej do uruchamiania kolejnych serwerów czy aplikacji wymaganych przez dzisiejszy biznes będzie coraz trudniejsze, a zarazem kosztowniejsze. Według Gartnera, w 2009 roku aż 50% centrów przetwarzania danych będzie cierpiało z powodu ograniczeń związanych z brakiem możliwości uruchamiania nowych usług, ze względu na brak zasilania energią elektryczną czy ograniczoną przestrzeń serwerowni.

To oznacza, że wszyscy decydenci IT powinni rozważać konsolidację, jako etap rozwoju w zarządzanych przez siebie działach IT. Konieczne jest zatem właściwe przygotowanie się do tego procesu, w szczególności od strony organizacyjnej, stronę technologiczną powierzając wyspecjalizowanym integratorom. Najefektywniejsza konsolidacja ma miejsce, gdy bierzemy pod uwagę całe środowisko IT firmy oraz wszystkie procesy w nim zachodzące i dokonujemy wirtualizacji jak największej jego części. Należy przy tym pamiętać, aby rozpocząć proces konsolidacji od zebrania dokładnych danych na temat tego, co posiadamy, czyli przeprowadzić audyt infrastruktury IT, przyjrzeć się, które z aplikacji są kompatybilne ze środowiskiem maszyny wirtualnej i poddadzą się wirtualizacji, które z serwerów fizycznych mogą stać się platformą tej maszyny. Niezmiernie istotne wyzwanie organizacyjne to przekonanie działów biznesowych firmy, że ich aplikacje mogą koegzystować wspólnie z innymi na jednej fizycznie maszynie i nie stanowi to zagrożenia z punktu widzenia ich działania; oraz przekonanie do nowego sposobu rozliczeń, opartego na przeliczniku obciążeniowym maszyny wirtualnej, a nie koszcie zakupu i utrzymania serwera fizycznego.

Kolejny bardzo istotny aspekt wirtualizacji, to zapewnienie każdej z maszyn wirtualnych od strony transmisji danych tych samych funkcjonalności i tego samego poziomu bezpieczeństwa, co w przypadku serwerów fizycznych. Czyli zapewnienie mechanizmów odpowiedniego znakowania pakietów IP dla poszczególnych serwerów wirtualnych i każdej aplikacji (np. dla VoIP, CRM, E-mail, BI), znajdujących się na jednym serwerze fizycznym i podłączonych paroma portami Ethernet. Dalej zapewnienie poprawnej obsługi pakietów typu multicast (transmisja punkt-wielopunkt wymagana np. dla transmisji wideo), a do tego wszystkiego zapewnienie bezpieczeństwa i dostępu tylko uprawnionym użytkownikom - wszystko to wymaga zastosowania wirtualizowanych przełączników LAN, czyli nowego i - wydaje się - dla wielu osób na razie abstrakcyjnego typu rozwiązań.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200