Tajemnica technologii wykonania

Ubiegając się o zamówienie publiczne, trzeba się liczyć z konkretnym ryzykiem, że wszystko, co zostanie zawarte w złożonej w przetargu ofercie, może być ujawnione każdemu, kto tylko będzie miał ochotę ją przeczytać.

Tajemnica technologii wykonania

W warunkach typowych - niezwiązanych z sektorem publicznym - problemy dotyczące tajemnicy przedsiębiorstwa pojawiają się zazwyczaj z powodu nie dość lojalnych, czy też po prostu lekkomyślnych pracowników, którzy przekazali informację o walorze tajemnicy przedsiębiorstwa konkurencji i konkurencja tę informację wykorzystała, albo też z powodu wykorzystania przez nielojalnego kontrahenta informacji ujawnionych w trakcie negocjacji handlowych. Co do zasady, chodzi więc o sytuacje "niechcianego" przecieku określonych informacji do konkurencji. W przypadku ubiegania się o zamówienie w ramach procedury przetargowej jest zupełnie inaczej. Tu sam przedsiębiorca ujawnia tajemnice poprzez zamieszczenie ich w ofercie - po to, żeby wygrać przetarg i realizować zamówienie. I tu zaczyna się problem.

Składane w przetargach publicznych oferty są jawne, zamawiający ma więc obowiązek pokazać je każdej osobie, która złoży wniosek o ich udostępnienie (zazwyczaj będzie to oczywiście inny uczestnik postępowania, czyli

nasza bezpośrednia konkurencja). Istnieje co prawda przepis zakazujący ujawniania informacji stanowiących tajemnice przedsiębiorstwa, jednak ochrona tajemnic wykonawców ubiegających się o zamówienie publiczne jest w praktyce trochę iluzoryczna. Zamawiający żądają załączenia do oferty bardzo różnych informacji, zdarza się zatem, że aby oferta mogła być w ogóle przez zamawiającego oceniana, wykonawcy muszą ujawnić, w jaki sposób zamierzają wykonać zamawianą usługę, czyli ujawnić w ofercie informacje dotyczące technologii wykonania zamówienia (bo jeśli tych informacji nie załączą, ich oferta będzie odrzucona). W takich przypadkach wykonawcy zazwyczaj stają przed dylematem: co mogą ujawnić, a czego nie, a jeśli już ujawnić, to czy zastrzec w ofercie, że te informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.

Co ujawniać?

Przepisy prawa zamówień publicznych (pzp) zakazują "utajnienia" w ofercie jedynie informacji o nazwie i adresie wykonawcy, cenie, terminie wykonania zamówienia, okresie gwarancji i warunkach płatności. Jednak, aby można było coś utajnić w ofercie zgodnie z pzp, to "coś" musi mieć charakter tajemnicy przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Tajemnicą w rozumieniu tej ustawy są zaś "nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje mające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania, w celu zachowania ich poufności". W konkretnym przypadku tajemnicą mogą być zatem bardzo różne informacje: źródła zaopatrzenia, rynki zbytu, ceny zakupu produktów, stosowane marże, a przede wszystkim - know-how.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200