Tam, gdzie są potrzeby

Przychody Oracle Polska wzrosły o ok. 10%. To wynik dobry, ale nie wyróżniający firmy na tle innych wzrostów. Tym, co odróżnia koncern na tle konkurencji to tempo rozwoju oferty produktów i usług.

Andrzej Dopierała, prezes Oracle Polska

Z przychodami ze sprzedaży własnego oprogramowania przekraczającymi 350 mln zł Oracle Polska pozostaje drugim pod względem obrotów dostawcą oprogramowania na polskim rynku. Z szacunkowych danych wynika, że sprzedaż oprogramowania własnego była źródłem ponad 83% ubiegłorocznych wpływów firmy. Pozostałe pochodziły ze sprzedaży usług. Chociaż w 2008 r. ich sprzedaż wzrosła tylko o 2,1%, to Andrzej Dopierała, prezes polskiego oddziału spodziewa się, że w kolejnych latach to właśnie m.in. konsulting będzie najbardziej zyskiwać.

Kryzys oczami giganta

Andrzej Dopierała przyznaje, że plan finansowy na kolejny rok zakłada jednocyfrowy wzrost przychodów. "Korporacja stawia nam konkretny cel, ale nie narzuca ścieżki rozwoju ani sposobu jego osiągnięcia" - zapewnia. Szef Oracle Polska nie wyklucza jednak konieczności ograniczania kosztów. "Nasz scenariusz na czarną godzinę to ich cięcie. Wierzę jednak, że jednocyfrowy wzrost będzie możliwy do osiągnięcia" - dodaje. Prezes Oracle Polska przyznaje również, że pod koniec 2008 r. nastąpiło ożywienie inwestycji w IT. Miało ono związek z realizacją budżetów rocznych. Niewykorzystane środki często przeznaczano na inwestycje w IT, po części w obawie przed zmniejszeniem budżetów na informatykę w 2009 r.

Na horyzoncie fuzja z Sunem

Patrząc na stale wydłużającą się listę przejęć Oracle, trudno oprzeć się wrażeniu, że w skali świata to właśnie ta firma wyznacza trendy rozwoju i zdobywania nowych rynków w drodze akwizycji. W ślady Oracle zdaje się podążać coraz liczniejsza grupa firm IT. Nieliczne mają jednak tak duże doświadczenie w integracji innych organizacji i konsolidacji oferty. Jeśli wszystko pójdzie po myśli władz Oracle, to jeszcze w tym roku może zakończyć się kolejna gigantyczna transakcja - tym razem z Sun Microsystems. Oracle Polska zatrudnia obecnie ok. 250 osób, a polski oddział Suna nieco ponad 100. Chociaż połączenie obu firm może wydawać się nie lada wyzwaniem, to Andrzej Dopierała podchodzi do niego z dużym spokojem. Według jego zapewnień przez ostatnie lata Oracle wypracował skuteczną i sprawdzoną metodykę prowadzenia fuzji. "Jeśli transakcja dojdzie do skutku, to czeka nas duże i fajne wyzwanie" - mówi z uśmiechem.

Kontynuując wątek wysokości wydatków na IT Andrzej Dopierała podkreśla, że Oracle Polska zamierza utrzymać dotychczasową politykę cenową. "Transparentne modele związane z opłatami za asystę techniczną są naszym zdaniem gwarantem stabilności kosztów obsługi IT. Wiadomo ile obsługa systemu będzie kosztowała w przyszłym roku i za dekadę, niezależnie od sytuacji gospodarczej" - podkreśla prezes.

Sektor publiczny i utilities

Na polskim rynku Oracle zamierza koncentrować się m.in. na rynku administracji oraz sektorze usług komunalnych, energetyki i gazownictwa. To kontynuacja strategii zapowiedzianej rok wcześniej. Sektor publiczny zasilany środkami z funduszy unijnych jest łakomym kąskiem dla wszystkich dostawców IT w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200