Elastyczne umowy

Dla serwisów internetowych, gdzie trudno przewidzieć nagły wzrost obciążenia ważne jest dobre skonstruowanie umowy, aby nie musieć nagle dopłacać za zwiększony ruch ani przepłacać, gdy jest on na niższym poziomie. Audioteka.pl zdecydowała się na jeden dzień, jako jednostkę rozliczeniową wykorzystania zasobów.

Elastyczne umowy

W przypadku internetowej dystrybucji cyfrowej treści, istotnym problemem jest wyważenie wygody użytkownika oraz poziomu zabezpieczeń przed piractwem. Z tego powodu dostawcy treści nie są zainteresowani rozpowszechnianiem treści pozbawionej żadnych zabezpieczeń i nakładają ograniczenia na kopiowanie. Presja koncernów handlujących treścią jest tak silna, że wymusza sprzedaż produktów, które istotnie ograniczają użytkownika, uniemożliwiając przenoszenie ich na popularne odtwarzacze czy konwersję do innego formatu. W przypadku dźwięku takim formatem jest MP3, który jest obsługiwany przez niemal wszystkie przenośne odtwarzacze, telefony, a nawet zegarki z odtwarzaczem muzyki. Dlatego właśnie ten format dźwięku został wybrany przez Audioteka.pl do dystrybucji książek czytanych przez lektora, tzw. audiobooków.

Plik, który klienci kupują w Audiotece, jest rzeczywiście standardowym dźwiękiem skompresowanym w formacie MPEG 1 Layer 3 i jest pozbawiony zabezpieczeń w samym formacie. Plik z przeczytaną książką można z powodzeniem skopiować do dowolnego urządzenia odtwarzającego MP3, przekonwertować na płytę CD itd. Dzięki temu, że nie są stosowane mechanizmy DRM uniemożliwiające skopiowanie czy konwersję pliku, użytkownicy nie doświadczają żadnych problemów z nimi związanych. Nie oznacza to jednak, że treść jest sprzedawana bez zabezpieczeń. Są one wprowadzane o wiele głębiej, niż tylko w formacie dystrybucji. Są one bowiem częścią sprzedawanego dźwięku.

Niewidzialny cyfrowy strażnik

Treść sprzedawana w Audioteka.pl jest chroniona za pomocą specjalnego znaku wodnego, umieszczanego w dźwięku. Watermark ten nie znika po przekonwertowaniu do innego formatu, zachowuje się też razem z dźwiękiem przy przenoszeniu na inną technologię nagrywania (np. kasetę, czy płytę CD Audio), potrafi przetrwać nawet przekopiowanie dźwięku za pomocą mikrofonu przystawionego do głośnika. Znacznik ten posiada własny identyfikator, przypisany w bazie do konkretnej transakcji handlowej, w odróżnieniu od watermarku autorskiego, określającego jedynie pochodzenie pliku, ten pozwala namierzyć kupującego. W przypadku wykrycia nielegalnie udostępnionego audiobooka w serwisach wymiany plików, takich jak Rapidshare, czy w sieciach peer-to-peer, firma może dochodzić swoich praw, ponieważ dokładnie wie, który z klientów pozwolił na wyciek pliku do nielegalnej dystrybucji.

Klient kupujący plik w Audioteka.pl jest poinformowany o tym, że w nabytym materiale umieszczono znacznik przypisany do jego zakupów i zachowa ostrożność. Taki plik użytkownicy mogą pożyczać znajomym czy rodzinie tak samo, jak książkę. Najważniejszym z zabezpieczeń jest zaufanie użytkowników oraz dostępne narzędzia do śledzenia nieautoryzowanej publikacji audiobooka. Zapisanie trwałego watermarku, którego ID można wyśledzić z dokładnością do pojedynczej transakcji sprawia, że użytkownicy są rozważni w udostępnianiu treści. Zakupiony plik pozostaje w gronie rodziny i bliskich znajomych tak samo jak książka. Watermark transakcyjny ma również drugą stronę medalu, stanowiąc niepodważalny dowód dla nabywcy, że nagranie zostało legalnie nabyte i że to ten klient ma prawo do użytkowania tej konkretnej kopii w sposób zgodny z prawem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200