Raz lepiej, raz gorzej

Przemysł to drugi obok sektora budowlanego obszar gospodarki, który najdotkliwiej odczuł załamanie koniunktury. Jak wpłynie to na wydatki zakładów przemysłowych?

1,3 mld zł

to wartość przychodów firm IT z sektora przemysłowego, które wzięły udział w rankingu Computerworld TOP200. 10% z tego to przychody Asseco Poland.

Z danych GUS wynika, że już w listopadzie 2008 r. produkcja w polskim przemyśle była o 8,9% niższa niż w tym samym miesiącu 2007 r. Spadająca liczba zamówień na wyroby końcowe to mniejsze przychody dla wszystkich - kooperantów, podwykonawców i spółek zależnych. Spadek obrotów to również mniejsze środki do rozdysponowania na utrzymanie bieżącej działalności i realizację zaplanowanych wcześniej inwestycji. Z tego względu większość przedsiębiorstw produkcyjnych przesuwa w czasie projekty IT. Ale tylko te, które zostaną uznane za mniej istotne.

Kryzys to konkretne potrzeby

Pomimo osłabienia gospodarczego, znaczna część polskich firm zamierza nadal realizować nowe inwestycje. Z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan wynika, że najczęściej inwestować zamierzają duże przedsiębiorstwa. Ponad połowa firm z reprezentatywnej grupy liczącej 500 spółek zamierza realizować plany inwestycyjne zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.

Najczęściej wymienianymi przyczynami utrzymania założeń inwestycyjnych były bieżące potrzeby organizacji i wysokie koszty przerwania rozpoczętych już projektów. Można się jednak spodziewać, że w znacznie większym niż dotychczas stopniu będą one ukierunkowane na osiąganie konkretnych celów biznesowych. Dotyczy to także, a być może przede wszystkim, rozwiązań IT. Tylko 3% analizowanych firm zrezygnowało z inwestycji w nowe technologie i systemy IT.

Wzrasta również zainteresowanie usługami z pograniczna informatyki i biznesu, które mają dwojaki cel - jak najszybsze ograniczenie kosztów działalności bieżącej lub wsparcie dla długofalowych planów umocnienia pozycji rynkowej. "Obawa przed kryzysem wpłynęła na zmianę decyzji inwestycyjnych. Klienci pytają jakie konkretne korzyści finansowe uzyskają przez inwestycje w IT. Często odkładają te inwestycje na później, szczególnie jeśli wiążą się one z dużymi, jednorazowymi wydatkami. Za to coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy oferowane przez dostawców w modelu outsourcingu" - podkreśla Romuald Rutkowski, prezes zarządu Asseco Business Solutions.

Co się odwlecze, to...

Trudno oczekiwać, aby w czasach niepewności firmy rozpoczynały duże projekty IT. Przedstawiciele branży produkcyjnej zgodnie przyznają, że te związane z bieżącymi potrzebami są i będą realizowane. Inaczej ma się sprawa w przypadku projektów, wynikających z wizji rozwoju organizacji aniżeli jej realnych potrzeb. Przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu liczą każdą wydaną złotówkę i oczekują coraz większej stopy zwrotu z inwestycji. Renegocjacjom podlegają zawarte wcześniej umowy ramowe i kontrakty outsourcingowe. Nie dziwi też, że coraz większą popularnością cieszą się usługi konsultingowe umożliwiające maksymalne zoptymalizowanie procesów biznesowych przy minimalnych nakładach finansowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200