Chłodzenie w serwerowni

Systemy chłodzenia są ważną częścią infrastruktury fizycznej służącą zapewnieniu właściwych parametrów środowiskowych, takich jak temperatura, wilgotność, czystość powietrza, wymaganych przez pracujący przez 24 godziny na dobę sprzęt teleinformatyczny.

W pomieszczeniu serwerowni powinna być utrzymywana stała temperatura, mieszcząca się w przedziale pomiędzy 18° a 20° C, która gwarantuje prawidłową pracę wszystkich urządzeń teleinformatycznych.

Polecamy: Oszczędne centra danych

Postępujący wzrost zagęszczenia urządzeń teleinformatycznych, prowadzący do większej ilości wydzielanego ciepła, wymusza zwiększanie mocy typowych systemów chłodzących. Dodatkowym problemem jest to, że urządzenia, które wydzielają duże ilości ciepła, są zwykle nierównomiernie rozłożone w całym pomieszczeniu, powodując powstawanie miejsc, w których gęstość mocy może wzrastać nawet do kilku tysięcy watów na metr kwadratowy. Używane do tej pory typowe rozwiązania chłodzące nie w pełni radzą sobie z obciążeniem cieplnym na takim poziomie. Konieczne staje się, więc stosowanie systemów chłodzenia dedykowanych dla systemów teleinformatycznych (CRAC Computer Room Air, Conditioner), które są w stanie zapewniać utrzymywanie nie tylko temperatury, lecz także wilgotności na poziomach zgodnych z zaleceniami producentów sprzętu teleinformatycznego

Obliczanie wydzielanego ciepła

Całkowite ciepło wydzielane przez system jest sumą ciepła wydzielanego przez wszystkie jego elementy. System teleinformatyczny składa się ze sprzętu teleinformatycznego oraz infrastruktury, w skład której wchodzą zasilacze UPS, urządzenia dystrybucji zasilania, urządzenia chłodzące oraz oświetlenie. Ciepło wydzielane przez poszczególne elementy można łatwo obliczyć za pomocą prostych i znormalizowanych zasad. W celu prawidłowego wyznaczenia ciepła należy uwzględnić również te, które jest wydzielane przez pracowników obsługi. Ciepło wydzielane przez systemy zasilaczy UPS i układy dystrybucji zasilania składa się ze stałej wartości oraz straty proporcjonalnej do całkowitej mocy nominalnej. Straty te są podobne dla większości modeli UPS, przyjmuje się więc przybliżoną wartość strat niezależnie od posiadanej marki zasilacza, nie popełniając poważnego błędu. Stosując znormalizowane wartości, można też również łatwo określić ilość ciepła wydzielanego przez oświetlenie i personel. Podczas doboru systemu chłodzenia konieczne są też określenie powierzchni pomieszczenia w metrach kwadratowych oraz znamionowa moc poszczególnych urządzeń IT. Również urządzenia chłodzące wydzielają ciepło, które powstaje głównie w silnikach elektrycznych wentylatorów oraz kompresorach, lecz jest one usuwane na zewnątrz i nie wytwarza obciążenia cieplnego wewnątrz pomieszczenia serwerowni. Zjawisko to wpływa wyłącznie na zmniejszenie się wydajności systemu chłodzenia i powinno być uwzględniane już na etapie projektowym. Taka prosta i szacunkowa analiza, przeprowadzona na podstawie wyżej wymienionych zasad, daje na tyle wiarygodny wynik, że dla większości przypadków nie są konieczne szczegółowe badania. Główną zaletą tej metody oceny są niskie koszty (może ją wykonać osoba bez specjalistycznej wiedzy lub wyszkolenia) oraz szybkość jej wykonania.

Chłodzenie w serwerowni

Arkusz od obliczania ciepła wydzielanego w serwerowni

W tabeli przedstawiono wzory, które mogą być pomocne przy szacowaniu obciążenia cieplnego generowanego przez system teleinformatyczny. Stosując tę tabelę, można w miarę szybko i dokładnie określić całkowitą wartość ciepła wydzielanego przez serwerownie lub centrum danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200