Zasilanie bez przestojów

Wymagania dotyczące wysokiej dostępności systemów teleinformatycznych oznaczają surowe kryteria dla systemu zabezpieczenia zasilania. Poszczególne jego elementy powinny być tak dobrane, aby spełniały wymogi z uwzględnieniem przyszłych potrzeb.

Bezpieczeństwo danych, oprócz ochrony systemu m.in. przed wirusami komputerowymi i atakami z zewnątrz czy stabilności systemów operacyjnych, w dużym stopniu zależy również od możliwości zapewnienia ciągłości zasilania. Urządzeniami, które zapewniają nieprzerwane utrzymanie stabilizowanego napięcia (pozbawionego zakłóceń i o ściśle określonych parametrach), są zasilacze UPS.

Straty spowodowane awarią zasilania

Prawidłowe zasilanie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na dostępność systemów teleinformatycznych. Aby zapewnić ciągłość zasilania urządzeń teleinformatycznych, konieczne jest posiadanie systemu zasilania gwarantowanego. System taki powinien zapewniać ochronę przed:

Zanikami zasilania - zapobiegając przestojom.

Zakłóceniami zasilania (takimi jak przepięcia) - chroniąc sprzęt i tym samym dane, co również w konsekwencji zapobiega przestojom.

Głównym powodem zakupu systemów zasilania gwarantowanego są wysokie koszty przestoju. Jest to spowodowane faktem, że koszty przestoju są większe niż koszty utraconych danych lub uszkodzonego sprzętu. Czas przestoju, czy dotyczy indywidualnego użytkownika czy też całego przedsiębiorstwa, oznacza bowiem znaczące straty finansowe. W skład kosztów przestoju systemu informatycznego, czyli w większości przypadków również całego przedsiębiorstwa, należy zaliczyć:

Stracony przychód i zysk.

Bezproduktywny czas pracowników.

Zasilanie bez przestojów

Wydatki na świecie na: serwery, zasilanie/chłodzenie i zarządzanie

Brak funkcjonującej infrastruktury teleinformatycznej ma wpływ zarówno na pojedynczego użytkownika, jak i na całe przedsiębiorstwo. Warto sobie uświadomić, iż mimo tego, że okres zaniku zasilania może trwać tylko kilka sekund, to czas przestoju jest zdecydowanie dłuższy, ponieważ trzeba uwzględnić czas potrzebny na “podniesienie" i ewentualną naprawę systemu operacyjnego oraz odzyskanie i weryfikację danych.

Konfiguracje systemów zasilania

Aby zwiększyć pewność działania systemów zasilania gwarantowanego dedykowanych do systemów teleinformatycznych, stosuje się różne konfiguracje. Najczęściej spotykane to:

zasilanie z UPS-a w konfiguracji 2N;

zasilanie z UPS-a w konfiguracji N+1;

zasilanie z UPS-a poprzez przełączniki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200