Centrum zawsze dostępnych danych

Pojawienie się rozwiązań, takich jak automatyzacja i wirtualizacja, wprowadziło wielkie zmiany w infrastrukturze data center. Odpowiadają one na wyzwania biznesu, domagającego się coraz większej dostępności aplikacji i szybkiej integracji nowych technologii. Nowe centrum danych jest elastyczne i modularne, gwarantując bezproblemową rozbudowę. Ogromna ilość przechowywanych w nim informacji musi być zawsze dostępna - a za to odpowiada infrastruktura.

Centra przetwarzania danych dysponują dziś odpowiednio dużą i klimatyzowaną powierzchnią, a zlokalizowane na niej serwery i heterogeniczne systemy komputerowe obsługują odrębne aplikacje bądź są przyporządkowane do wydzielonych projektów czy konkretnych odbiorców. Zawierają wszelkie niezbędne zabezpieczenia sprzętowe i programowe, chroniące przed włamaniami. Ponadto zaopatrzone są w co najmniej dwa niezależne systemy zasilania energią elektryczną (dwie odrębne linie elektroenergetyczne oraz agregaty prądotwórcze). Niezwykle ważnym elementem są w nich zaawansowane zabezpieczenia przeciwpożarowe i antywłamaniowe oraz kontroli ruchu. Dzięki temu infrastruktura centrum może działać bezpiecznie i efektywnie w cyklu 7/24, z niezawodnością sięgającą "pięciu dziewiątek" (99,999%), co oznacza, że przestoje w ciągu roku łącznie nie powinny przekraczać 5 minut.

Centrum zawsze dostępnych danych

Typowa architektura centrum danych

Wzrost wymagań na olbrzymią przepustowość centrum danych wynika z popularności multimediów i stosowania terminali wyposażanych w Fast Ethernet (100 Mb/s) i Gigabit Ethernet (1 Gb/s). Okablowanie strukturalne tych ośrodków migruje więc do szybkości 10 Gb/s, która dzisiaj jest podstawą ich poprawnego funkcjonowania. Konieczność instalowania tak szybkich sieci w centrum wynika głównie z oczekiwań użytkowników, dla których natychmiastowy dostęp do zainstalowanych tam zbiorów stanowi istotę ich działalności. Ośrodki komputerowe o strategicznym znaczeniu wymagają ponadto niezwykle wysokiej niezawodności działania i elastyczności w ich użytkowaniu oraz bezpieczeństwa powierzonych im danych.

Infrastruktura centrum

Zasadniczym celem centrum danych jest przechowywanie zasobów informacyjnych w środowisku, które musi być zgodne ze wszelkimi wymaganiami dotyczącymi zasilania, ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, łączności, systemów transmisji oraz nadmiarowości i zabezpieczeń. Centrum danych obejmuje więc wiele pomieszczeń, w których znajdują się wzajemnie połączone zasoby służące do przetwarzania, przechowywania i przesyłania danych, a należące do jednej lub kilku firm. Do zasobów tych należą wolno stojące lub montowane w szafach urządzenia komunikacyjne, systemy oraz serwery aplikacji wraz z łączącym je okablowaniem. W razie awarii zasilania, podtrzymanie pracy serwerów zapewniają wysokiej mocy zasilacze UPS, które pozwalają na bezawaryjną pracę urządzeń przez wiele godzin, a w sytuacjach skrajnych, na bezpieczne ich wyłączenie - bez narażania zbiorów na utratę danych, a sprzętu na jego uszkodzenie z powodu przerw w zasilaniu.

Centrum zawsze dostępnych danych

Modułowa infrastruktura

Szybko rozwijające się aplikacje szerokopasmowe powodują, że radykalnie zwiększa się zapotrzebowanie na przepływność danych w sieciach obsługiwanych przez takie centra. Uzyskanie pewności, że infrastruktura umożliwi obsługę szybszej transmisji - wymaganej przez nowe aplikacje multimedialne - ma strategiczne znaczenie. Okablowanie centrum danych stanowi więc niezwykle wrażliwy element systemu przetwarzania. Niewłaściwie zaprojektowana infrastruktura komunikacyjna bądź zasilająca w centrum może stać się powodem niedopuszczalnych zakłóceń w funkcjonowaniu ośrodka, a tym samym istotnie wpływać na przebieg procesów biznesowych w przedsiębiorstwach.

Kluczowym zagadnieniem, które należy brać pod uwagę przy projektowaniu efektywnej infrastruktury sieciowej centrum, jest zachowanie równowagi między kosztem infrastruktury i rozwiązań elektronicznych a możliwością ciągłego zarządzania systemami z zapewnieniem ich elastyczności. Stosowane dzisiaj architektury sieciowe wymagają połączenia funkcji dużego upakowania danych oraz wysokiej niezawodności i wydajności, z elastycznym rekonfigurowaniem, szybką reinstalacją oraz prostą w obsłudze eksploatacją. Jakość i dokładność okablowania ma więc zasadnicze znaczenie w uzyskaniu parametrów zgodnych z oczekiwaniami klientów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200