Windows i SuSE w jednej sieci

Novell udostępnił narzędzie pozwalające na zarządzanie serwerami swojej dystrybucji Linuxa z komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows.

Kontrola SuSE z poziomu Windows

Administratorzy za pomocą konsoli Microsoft System Center Operations Manager 2007 R2 mogą kontrolować wiele usług SuSE, w tym BIND/DNS, DHCP, Samba, LDAP, Common Unix Printing System (CUPS), Network File System (NFS) czy działanie zapory sieciowej.

Problem zarządzania serwerami uniksowymi w sieciach heterogenicznych często spędzał sen z powiek administratorom. Krokiem naprzód - przynajmniej dla użytkowników SuSE Linux Enterprise Server - może być narzędzie udostępnione przez Novella. Nowe oprogramowanie wchodzi w skład pakietu SuSE Linux Enterprise Server Services Management Pack, które służy do monitorowania pracy serwerów SuSE przez administratorów serwerów Windows.

Oprogramowanie Novella rozszerza możliwość konsoli System Center Operations Manager 2007 R2 Microsoftu o możliwość monitorowania stosowanych w firmach systemów Windows i SuSE Linux. Jest to spore ułatwienie dla administratorów Windows, którzy za pomocą znanej już sobie konsoli mogą kontrolować wiele usług SuSE Linux Enterprise Server, w tym BIND/DNS, DHCP, Samba, LDAP, Common Unix Printing System (CUPS), Network File System (NFS) czy działanie zapory sieciowej. Dzięki współpracy technologicznej Novella i Microsoftu, SLES Services Management Pack integruje się z System Center Operations Manager 2007 i zawiera wstępnie skonfigurowany interfejs pozwalający ocenić wydajność i aktualny stan pracy serwerów SUSE.

Jest to wynik współpracy, jaką w październiku 2008 r. nawiązał Novell i Microsoft. Porozumienie dotyczy następujących płaszczyzn - wirtualizacja, wsparcie systemów heterogenicznych, ujednolicenie usług identyfikacyjnych i katalogowych oraz kompatybilność formatów dokumentów. Jednym z kluczowych elementów porozumienia jest możliwość dokonania parawirtualizacji SuSE Linux Enterprise Server 10 (SLES 10) za pomocą technologii wirtualizacji Microsoftu o kodowej nazwie Viridian. W dodatku koncern z Redmond dokończy prace nad technologiami umożliwiającymi tzw. oświecenie (enlihten). Jest to określenie własne Microsoftu na umożliwienie parawirtualizacji, którą Novell wykorzysta do zapewnienia lepszej wydajności przy hostowaniu wirtualnych systemów Windows na platformie Xen hypervisor. Większość prac w celu zapewnienia współpracy wymienionych systemów była w toku przed podpisaniem tego porozumienia.

Oprogramowanie SuSE Linux Enterprise Server Services Management Pack Services Management Pack jest już dostępne na rynku u autoryzowanych partnerów handlowych Novella. Pierwsze dostawy będą realizowane 19 czerwca br. Produkt jest licencjonowany na monitorowany serwer pracujący w systemie SuSE Linux. Cena katalogowa wynosi 148 euro i obejmuje także usługę asysty technicznej dostępną przez rok. Na usługę tę składa się m.in. bezpłatna pomoc techniczna, szkolenia online oraz dostęp do poprawek i nowych wersji produktu w okresie jej obowiązywania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200