Rynek serwerów na znacznym spadku

Oszczędności w firmowych budżetach IT mocno odbiły się na stosunkowo stabilnym rynku serwerów.

9,9%

o tyle spadła sprzedaż serwerów blade, które wyszły prawie obronną ręką z recesji na rynku serwerów, gdzie spadki są na poziomie 34%.

Wyraźna, negatywna tendencja zaznaczyła się w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), gdzie zanotowano największą dynamikę spadku popytu od 1996 r. Analitycy podkreślają, że mniejsza sprzedaż dotknęła wszystkie segmenty rynku serwerów, włączając w to maszyny oparte na architekturze x86.

Przychody ze światowej sprzedaży serwerów w I kwartale 2009 r. zamknęły się kwotą 9,9 mld USD. Oznacza to spadek o 24,5%. W regionie EMEA spadek wyniósł aż 34,3% (do 2,9 mld USD), co jest najniższą wartością od 13 lat, gdy IDC zaczęło systematycznie śledzić rynek serwerów. Popyt zmalał proporcjonalnie w każdym z analizowanych segmentów serwerów, odróżniając się tym samym od światowej tendencji, w której najbardziej ucierpiały rozwiązania oparte na architekturze x86. Relatywnie najlepiej w I kwartale br. sprzedawały się serwery klasy średniej, przeznaczone dla sektora MSP. Spadek wyniósł 27,8%. Dla porównania, w segmencie najbardziej wydajnych serwerów korporacyjnych odsetek ten osiągnął wartość 40,4%. Niemal "obronną ręką" z serwerowej recesji wyszły komputery typu blade. Ich sprzedaż zmalała o 9,9% licząc rok do roku.

Wśród pięciu najbardziej liczących się dostawców serwerów w regionie EMEA pozycję lidera zajmuje HP, którego przychody stanowiły ok. 36% całego obrotu w regionie. Największym powodzeniem cieszyły się komputery serii ProLiant (68% przychodów ze sprzedaży). Drugie miejsce zajął IBM z udziałami na poziomie 29%. Duże zainteresowanie wzbudzały jego serwery linii System p i System i. Podium zamyka Sun z udziałami rzędu 12% i relatywnie dobrą sprzedażą serwerów SPARC Enterprise.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200