IBM wesprze Wrocławskie Centrum Badań EIT+

Przedstawiciele koncernu IBM i Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ podpisali list intencyjny w sprawie wspólnych badań naukowych. Projekty badawcze mają koncentrować się na nanotechnologii, biotechnologii oraz inteligentnych systemach informacyjnych.

Oba podmioty zobowiązują się do współpracy w zakresie badań naukowych, wymiany wiedzy i rozwoju technologii. "Współpraca między IBM i WCB EIT+ obejmować będzie projekty z obszaru nano- i biotechnologii oraz rozwoju i zastosowania inteligentnych technologii, których celem mają być wymierne długookresowe korzyści biznesowe" - poinformował w zaproszeniu IBM Polska.

Niedawno pojawiły się informacje, że IBM może otworzyć w Polsce centrum informatyczno-usługowe, w którym zatrudniłoby nawet 3 tys. osób z wyższym wykształceniem. O inwestycje walczą Wrocław i Katowice.

Aktualizacja: 27 maja 2009 16:18

W ramach współpracy prowadzone będą m.in. wspólne projekty badawcze. Towarzyszyć im będzie rozwój technologii wykorzystywanych w pracach naukowych. Naukowcy z IBM Research będą również prowadzić szkolenia i konsultacje dla kadry badawczej wrocławskiego ośrodka naukowego. Konsultacje mają dotyczyć m.in. tematyki zarządzania projektami badawczymi i infrastrukturą naukową. "Bardzo liczymy na prawdziwy efekt synergii wynikający ze współdziałania w tych obszarach z korzyścią dla polskiej nauki i rozwoju naszej gospodarki" - mówi minister Barbara Kudrycka.

Według prof. Mirosława Millera, prezesa wrocławskiego centrum początkowo prace naukowe dotyczyć będą m.in. tematyki związanej z zarządzaniem zapasami wody, redukcji zapotrzebowania energetycznego przemysłu i sterowania systemami transportowymi. Obustronna współpraca ma pozwalać również m.in. na skomercjalizowanie rozwiązań efektów badań polskich naukowców. Umowa pomiędzy IBM i WCB EIT+ została zawarta na okres 5 lat.

Przedstawiciele obu instytucji mają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości do współpracy włączą się inne instytucje naukowe i przedsiębiorstwa. “W wyniku podpisanego dziś porozumienia zamierzamy współpracować z wiodącymi polskimi naukowcami i ekspertami technologicznymi oraz tworzyć nowe rozwiązania, które są priorytetowe również dla polskiego rządu" - podkreśla Kenneth Keating, dyrektor ds. strategii rozwoju w IBM Research.

W skali świata instytucja naukowa Big Blue zatrudnia ponad 3 tys. naukowców i dysponuje ośmioma ośrodkami badawczymi. IBM Research specjalizuje się w badaniach podstawowych i stosowanych prowadzących do komercjalizacji projektów naukowych. Z kolei zadaniem WCB EIT+ jest realizacja założeń gospodarki opartej na wiedzy oraz naukowe wsparcie inwestycji rządowych, biznesowych i przemysłowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200