Exchange 2010: pierwsze spojrzenie

Odkrywamy zmiany jakie czekają na administratorów firmowych serwerów pocztowych w związku z przygotowywaną najnowszą wersją serwera pocztowego Microsoftu. Ma być to duży krok naprzód, biorąc pod uwagę funkcjonalność i użyteczność tej wersji.

Ostatnia duża premiera serwera pocztowego Microsoftu to Exchange Server 2008. Charakteryzowała się dużymi zmianami w stosunku do poprzedniej edycji. Wprowadzono zunifikowaną obsługę wiadomości, nowy menedżer zarządzania klienta i usprawnienia w praktycznie każdym aspekcie serwera poczty elektronicznej. Wszystko to wymagało od administratorów tego jednego z najbardziej popularnych serwerów pocztowych - nauczenia się tego produktu od podstaw. Tym razem administratorzy będą mieli dużo lżej. Exchange 2010 ma mało fundamentalnych zmian, za to sporo usprawnień. Spośród wszystkich wartych wspomnienia usprawnień dla użytkowników Outlooka nowe możliwości ułatwiają życie także użytkownikowi bez wprowadzania całkiem nowej metody wykonywania tych samych czynności. Usprawnienia w Exchange 2010 podzielić można na trzy - jak opisuje je dział marketingu Microsoftu - filary: plastyczność i niezawodność; swobodny dostęp oraz ochrona i zgodność.

Nowości Exchange 2010 beta

Exchange 2010: pierwsze spojrzenie

Outlook Web Access może być obsługiwane zarówno przez IE, jak i przez Firefoxa i Safari

1.Outlook Web Access dla IE7 i 8, Firefox 3 i Safari 3. We wcześniejszych wersjach produktu częstym utrapieniem użytkowników i administratorów był wymóg korzystania z IE w celu skorzystania z usługi. Użytkownicy komputerów Mac woleli używać Safari i Firefoxa, operatorzy wielu systemów także preferowali tę ostatnią przeglądarkę, gdyż starsze wersje IE nie posiadały zakładek ani filtrów treści, podobnie bezpieczeństwo IE6 pozostawiało wiele do życzenia. Obecnie OWA działa we wszystkich trzech przeglądarkach umożliwiając pełny dostęp WWW użytkownikom innych systemów niż Windows.

We wcześniejszych wersjach, OWA i programowi Outlook dla Windows Mobile brakowało wielu praktycznych możliwości wbudowanych w wersje dla komputerów desktop. Wersja OWA dla Exchange 2010 będzie oferowała niemal pełne wsparcie dla klientów mobilnych. OWA będzie obsługiwało nawet pocztę z oznaczonymi prawami dostępu, co znacznie ułatwi dostęp do krytycznych wiadomości zdalnym użytkownikom i kontrahentom.

Klient Outlook 2010 i OWA wspierać będą wiadomości głosowe i system wiadomości błyskawicznych. Oba będą również oferować skróty wiadomości głosowych w formie tekstu. Google zaoferowało podobną usługę (Google Voice) kilka dni przed Microsoftem. Wersja beta nie obsługuje języka polskiego, trudno powiedzieć, kiedy ta usługa pojawi się w pełni zlokalizowana.

2.Zwiększona niezawodność magazynowania danych. Usprawnienie to jest powiązane z wieloma niewidocznymi zmianami. W skrócie pozwala uruchomić się Exchange w abstrakcji od klastrów systemu Windows, tablic RAID czy rodzajów użytych dysków. Przyjęte rozwiązania pozwolą ograniczyć koszty przechowywania kont pocztowych czy odzyskiwania ich w razie awarii.

3.Podpowiedzi e-mail (MailTips). Pomogą one uniknąć typowych błędów, takich jak wysłanie poufnej wiadomości do wszystkich pracowników firmy, czy pilnej wiadomości do osoby, która oznaczyła, że jest poza biurem. Dodatkowo podpowiedź potrafi rozpoznać limity skrzynek, aby nie wysłać załącznika przekraczającego limit pojemności skrzynki odbiorcy.

4.Podgląd dyskusji. Usługa pozwala na poskładanie korespondencji w wątki (w sposób podobny do tego używanego w czytnikach list dyskusyjnych czy usłudze Google Mail). Nie jest to nowa usługa w ogólności, w czytnikach możemy ją spotkać od 25 lat, ale wcześniej jej w Outlooku nie było, a jej przydatność doceni chyba każdy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200