Z myślą o przyszłości

Tylko wpisanie technik informacyjnych w generalną strategię rozwoju kraju daje szansę na efektywne ich wykorzystanie w sferze cywilizacyjnej, społecznej i gospodarczej.

Podpisanie przez premiera Donalda Tuska w grudniu ubiegłego roku nowej "Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013" nie wywołało żadnego szumu medialnego ani nie sprowokowało polityków do gorących komentarzy i wypowiedzi. Również i obecnie "Strategia" nie pojawia się na pierwszych stronach gazet ani w głównych wydaniach telewizyjnych wiadomości. O ile jednak można zrozumieć brak zainteresowania uczestników dyskursu publicznego samym, kolejnym już w tej sprawie, dokumentem rządowym, to dziwić musi fakt pomijania czy też wręcz lekceważenia generalnie problematyki, której on dotyczy.

A właśnie dzisiaj, jak nigdy dotąd, sprawy umiejętnego, strategicznego wykorzystania technik informacyjnych powinny być dyskutowane w sposób szczególny. Trudno wytłumaczyć, dlaczego tak niesłychanie rzadko pojawiają się one u nas, chociażby przy okazji omawiania kwestii związanych z kryzysem gospodarczym i sposobami jego zażegnania. Wszak stanowią obecnie jeden z kluczowych czynników sukcesu w obszarze aktywności rynkowej, wspierania sprawnego funkcjonowania organów państwa czy poprawy warunków życia mieszkańców. Doceniając ich znaczenie w tym zakresie, Komisja Europejska przeznaczyła w ramach europejskiego pakietu antykryzysowego dodatkowo milion EURO na wspieranie rozwoju usług szerokopasmowych.

U nas związek między rozwojem społeczno-gospodarczym a wykorzystaniem technik informacyjnych wciąż jest, niestety, słabo rozumiany albo traktowany w sposób hasłowy. Zazwyczaj warunków poprawy sytuacji upatruje się w zwiększeniu ilości wykorzystywanych narzędzi i rozwiązań informatycznych, takich jak na przykład poszerzanie listy obsługiwanych zdalnie procedur administracyjnych czy rozbudowa fizycznej infrastruktury dostępu do Internetu. Ich istnienie jest oczywiście niezbędne, ale niewystarczające do tego, abyśmy stali się krajem nowoczesnym, rozwiniętym, potrafiącym sprostać wyzwaniom współczesności w sferze gospodarki, życia społecznego, zarządzania państwem. Technologie informacyjne mają bowiem to do siebie, że efekty ich zastosowania są możliwe do zaobserwowania dopiero w powiązaniu z innymi obszarami życia społecznego czy gospodarczego. Nie wynikają z natury samej technologii, lecz umiejętności ich odpowiedniego wykorzystania przez ludzi w konkretnych sytuacjach i uwarunkowaniach.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada intensyfikację prac nad realizacją założeń "Strategii" w najbliższych miesiącach. Powołany został międzyresortowy zespół koordynacyjny "Cyfrowa Polska", którego celem ma być m.in. likwidacja barier prawnych w powszechnym wykorzystaniu rozwiązań teleinformatycznych do wspierania różnych dziedzin życia społecznego, działalności biznesowej, funkcjonowania administracji. Zmianie ma ulec m.in. ustawa o informatyzacji, tworzony jest projekt rozwiązań dotyczących modernizacji sieci telekomunikacyjnych. W porozumieniu z Urzędem Komunikacji Elektronicznej powstaje forum wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń między osobami i podmiotami zaangażowanymi w projekty związane z rozwojem społeczeństwa informacyjnego (w postaci portalu internetowego i dorocznej konferencji). Planowane jest też powołanie przy MSWiA specjalnego biura koordynacji projektów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200