Co do tabletki

Placówki służby zdrowia są zmuszone do coraz większej optymalizacji kosztów swojej działalności. Niektóre z nich już odkryły, że nie można tego robić skutecznie bez wykorzystania narzędzi klasy Business Intelligence.

Nie warto pytać, jakie są koszty wdrożenia systemu, ale jakie są koszty jego braku.

Andrzej Kotecki, szef Działu Controllingu w Akademickim Centrum Klinicznym Akademii Medycznej w Gdańsku.

Decyzję o wdrożeniu modułu analitycznego w Akademickim Centrum Klinicznym Szpitalu Akademii Medycznej w Gdańsku podjęto wraz z wprowadzeniem systemu planowania i budżetowania dla całego szpitala. W strukturze ACK działa prawie sto jednostek budżetowych (w tym 35 klinik), czyli, inaczej mówiąc, miejsc powstawania kosztów (MPK). Są one podzielone na trzy grupy: centra zysku, ośrodki pomocnicze (świadczące usługi wewnętrzne) i ośrodki zarządczo-logistyczne. Każda z tych stu jednostek ma swój budżet, którym musi zarządzać. A na szczeblu centralnym trzeba zarządzać tymi budżetami w sposób zintegrowany, w perspektywie celów strategicznych całej placówki. "Gdy się okazało, że Excel już nie wystarcza, musieliśmy sięgnąć po specjalistyczny system" - mówi Andrzej Kotecki, szef Działu Controllingu ACK AMG. Wybór padł na system Eureca firmy Controlling Systems.

Moduł analityczny został zakupiony przede wszystkim na potrzeby kadry zarządzającej. Pozwala na szybką i łatwą analizę kosztów, przychodów i zysków w stosunku do zakładanego planu czy aktualnego stanu budżetu. Daje możliwość śledzenia odchyleń od planu, porównywania kosztów z przychodami, śledzenia zużycia leków i związanych z ich stosowaniem wydatków. Raporty generowane przez moduł analityczny można dowolnie konfigurować i zestawiać. Wyniki mogą być również eksportowane do formatu Excel i prezentowane w formie wcześniej używanej.

Analiza będących w gestii szpitala informacji za pomocą kostki OLAP przydaje się w wielu różnych sytuacjach związanych z zarządzaniem placówką. Na przykład, pozwala podejmować optymalne decyzje przy zakupie leków czy środków opatrunkowych, chociażby takie jak: u którego dostawcy, kiedy i jaką ilość najbardziej opłaca się nabyć. "Decyzje są podejmowane na podstawie danych rzeczywistych, odzwierciedlających sytuację dokładnie w danym momencie. Informacje są przetwarzane na bieżąco, a wyniki odnoszą się do stanu rzeczy, jaki ma miejsce faktycznie, w tym momencie" - podkreśla Andrzej Kotecki.

Indywidualne traktowanie

Dane do systemu analitycznego pobierane są ze wszystkich aktualnie wykorzystywanych w szpitalu systemów informatycznych - finansowo-księgowego, aptecznego, magazynowego. Nie ma jeszcze systemu IT do obsługi tzw. części białej. Jego wprowadzenie planowane jest jednak już w najbliższym czasie. Obecnie przygotowywany jest SIWZ na wdrożenie dużego, zintegrowanego systemu, w którym będą przetwarzane m. in. informacje o ruchu pacjentów, dane z bloków operacyjnych, laboratoriów, wyniki badań z diagnostyki obrazowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200