Poszukiwani ambitni i doświadczeni

Pracodawcy w branży IT szukają nastawionych na rozwój, młodych ludzi. Ważne jest też dla potencjalnych pracodawców doświadczenie akademickie lub zawodowe.

Ogłoszenia pracy dla młodych programistów, informatyków i innych specjalistów z branży IT kojarzą się zwykle z długą lista wymagań dotyczących wykształcenia, szkoleń, umiejętności, certyfikatów, znajomości języków i doświadczenia. Grzegorz Turniak, coach i specjalista od planowania kariery i zarządzania karierą, prezes BNI Polska, wprost mówi, że pracodawcy poszukują figury niemożliwej. "Pracodawcy mają nierealistyczne oczekiwania i szukają osób, które oprócz specjalistycznej wiedzy będą miały też umiejętności pracy zespołowej, komunikowania, zarządzania i znajomość biznesu" - zauważa Grzegorz Turniak. "A to umiejętności, które nabywa człowiek w trakcie pracy" - dodaje.

Liczy się postawa

Czy to oznacza, że studenci lub świeżo upieczeni absolwenci nie mają szans na rynku pracy w branży IT? Niekoniecznie. Wiele zależy jednak od tego, o jaką posadę się ubiegają. I jaką postawą wykażą się przed pracodawcą. Tomasz Mnich, IT Manager & Relationship Coach w Dreams Simply uważa, że studenci nie posiadają najczęściej kompetencji, które pozwalają, aby zostali od razu dobrymi programistami, informatykami etc. Liczy się ich potencjał. Jednym z kluczowych wskaźników tego potencjału jest ich indywidualna postawa. "Szukają młodych, ambitnych, mądrych, otwartych na rozwój, niekoniecznie posiadających doświadczenie. Największe szanse mają kandydaci, którzy potrafią pokazać, iż poza uczelnią probowali w inny sposób uzupełnić swoje kompetencje. Obecnie jest wiele możliwości, pozwalających na zdobycie doświadczenia studiując, np. biorąc udział w projektach studenckich, pracując lub szkoląc się w czasie studiów. Niechętnie przyjmuje się do pracy osoby, które tylko studiowały" - uważa Tomasz Mnich.

To czy kandydat realizował "coś więcej“ jest łatwe do zweryfikowania. Wystarczy zadać kandydatowi eksperckie pytania merytoryczne. Zapytać o to, jakie książki przeczytał z konkretnego zakresu, czy jego zainteresowanie informatyką spowodowało, że zapoznał się z dziesiątkami książek, czy ograniczył się tylko i wyłącznie do minimum. Po tym widać postawę młodego człowieka. Czy jest on nastawiony na rozwój, zainteresowany pogłębianiem wiedzy, zdobywaniem umiejętności. "A tej postawy na pewno nie uczą na polskich uczelniach. Postawy otwartości, parcia do zdobywania wiedzy, dążenia do samorozwoju. Taką postawę trzeba w sobie wyrobić samemu i rozwijać ją następnie w pracy" - dodaje Tomasz Mnich. Jego obserwacje potwierdza Paweł Kurek, absolwent Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, obecnie właściciel firmy SURE IT, w której zatrudnia głównie osoby z wykształceniem technicznym. "Poszukując współpracowników, wymagam od kandydatów logicznego myślenia, a dopiero na drugim miejscu konkretnej wiedzy, czasami, na początku wystarcza wiedza na poziomie umiarkowanym, by nie powiedzieć podstawowym" - tłumaczy. Jego zdaniem osoba, która na studiach technicznych nauczyła się logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, nie ważne, czy to na mechatronice, matematyce czy na fizyce, szybko nauczy się pracy z nowoczesnymi narzędziami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200