Finansowanie w niepewnych czasach

Spowolnienie gospodarcze spowodowało utrudniony dostęp do kredytów bankowych, szczególnie dla firm z sektora MSP. Alternatywą może być faktoring.

Kogo wybrać?

Przykładowe firmy, które świadczą w Polsce usługi faktoringu:

- arvato services Polska,

- BiBBY Financial Services,

- Bank Zachodni WBK Faktor,

- CASH FLOW,

- Citi Handlowy,

- Coface Poland Factoring (9,4-proc. udział w rynku),

- Eurofaktor,

- FACTOR In Bank,

- Fortis Commercial Finance,

- Hilton-Baird Polska,

- IFIS Finance,

- ING Commercial Finance Polska (39,3%),

- Pekao Faktoring (15,8%),

- Polfactor (10,8%),

- Grupa Finansowa PREMIUM,

- Raiffeisen Bank Polska,

- SEB Commercial Finance.

W obecnej sytuacji gospodarczej dostęp do kredytów bankowych, szczególnie dla firm z sektora MSP, może być znacznie utrudniony. Banki zaostrzają bowiem kryteria udzielania kredytów bankowych, w tym też obrotowych, przy jednoczesnym wyższym ich koszcie. Dla wielu firm problemem mogą być wymagane przez banki przy udzielaniu kredytu zabezpieczenia, najczęściej na środkach trwałych firm. Ponadto w okresie spowolnienia gospodarczego rośnie ryzyko opóźnień w regulowaniu zobowiązań wobec firm, które prowadzą m.in. sprzedaż z odroczoną płatnością, spowodowane problemami finansowymi klientów i kontrahentów. W przypadku firm wysyłających towary za granicę problemem w obecnej sytuacji gospodarczej mogą być natomiast duże wahania kursów walut oraz rosnąca liczba niezapłaconych zobowiązań z zagranicy wobec polskich firm, która wzrosła w ostatnich miesiącach nawet o 200%.

Jest alternatywa

W takiej sytuacji alternatywą dla kredytu i sposobem finansowania firm z sektora MSP oraz zabezpieczeniem przed ryzykiem niewypłacalności odbiorcy może być coraz bardziej popularny w ostatnich latach w Polsce faktoring. Polega on na zbyciu w drodze cesji przez przedsiębiorstwa handlowe lub przemysłowe roszczeń o zapłatę należnych im kwot z różnego rodzaju źródeł zobowiązanych, zwłaszcza sprzedaży, wyspecjalizowanym instytucjom finansowym. Umożliwia to przedsiębiorcom szybki dostęp do ich środków zamrożonych w należnościach od odbiorców. Eliminuje bowiem konieczność oczekiwania na płatności tak długo, ile wynoszą terminy widniejące na fakturach. Natomiast spłacaniem uzyskanego przez firmę korzystającą z faktoringu finansowania nie zajmuje się firma, tylko bezpośrednio jej klienci i kontrahenci płacąc za faktury. Koszty tej usługi składają się na prowizję naliczaną od wartości faktur i odsetek od udzielonego finansowania. Przedsiębiorstwa korzystające do tej pory z kredytów obrotowych mogą więc pozyskać środki finansowe poprzez upłynnienie własnych zasobów - wierzytelności handlowych. Firmy faktoringowe mają bowiem inne kryteria oceny ryzyka niż banki, a wyniki finansowe firmy nie są dla nich najważniejsze. Ważniejsza jest jakość portfela wierzytelności przedsiębiorstwa oraz jak pracochłonna będzie obsługa danego klienta. Oznacza to, że nawet małe firmy, które mają problemy z otrzymaniem w obecnej sytuacji kredytu, a które dysponują gronem solidnych odbiorców, mogą liczyć na współpracę z firmami faktoringowymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200