MPLS na stacji benzynowej

W sieci stacji BP Polska trwa migracja z technologii Frame Relay do technologii MPLS.

Sieć ponad 375 stacji paliwowych BP Polska wykorzystuje specjalistyczne oprogramowanie, które m.in. wspomaga pracę stacji i umożliwia dokładne analizy potrzeb, klientów oraz dostaw. Działa ono w trybie online. Do tego wymagane są dobrej jakości łącza. Dotychczas transmisja danych oparta była na technologii Frame Relay. Obecnie trwa migracja do technologii MPLS. Wdrożenie wykonuje firma Comarch.

MPLS jest tańszy

Technologia Frame Relay, gwarantując żądaną przepustowość i jakość usługi, jest bardzo kosztowna. Wynika to ze sposobu obliczania opłat za łącza w modelu: stały abonament plus opłata za CIR, zależna od odległości placówki od centrali. W przypadku sieci MPLS opłaty za centralę i placówki są stałe, niezależne od odległości pomiędzy nimi. Ponadto sieć MPLS pozwala na stosowanie różnych metod dostępowych: xDSL, FR, ATM, dzięki czemu jest bardziej elastyczna niż przywiązana do jednej technologii FR.

Nowe łącza cechują się znacznie większą przepustowością, gwarantując ośmiokrotnie szersze pasmo pobierania danych i dwukrotnie szybsze wysyłanie za znacznie niższą cenę. Operatorem dla klienta końcowego jest Comarch, który dostarcza usługę w postaci Comarch Network Managed Services, natomiast łącza MPLS zapewnia TPSA. Jako łącza rezerwowe wykorzystywane są połączenia ISDN, przy czym w miejscach o słabej infrastrukturze kablowej działają łącza satelitarne VSAT.

Urządzeniami zapewniającymi transmisję danych w tej sieci są routery wiodącego dostawcy na rynku. Odpowiednia konfiguracja zastosowanego sprzętu zapewnia wysoką dostępność całej sieci i gwarantuje jej niezawodność

Projekt ten jest nadal w trakcie realizacji. Obecnie migracja objęła już ponad 100 stacji. Chociaż nowe łącza działają jeszcze stosunkowo krótko, można powiedzieć, że MPLS znakomicie sprawdza się jako nowa technologia w sieci WAN BP. "Sieć WAN służy Klientowi do transmisji danych z systemów biznesowych, wspierających obsługę stacji benzynowych. Pracownikom placówek umożliwiono także korzystanie z wybranych usług dostępnych poprzez Internet. Punkt styku sieci WAN BP z Internetem znajduje się w Comarch Data Center w Krakowie. Dostęp jest limitowany i odpowiednio zabezpieczony zgodnie z polityką bezpieczeństwa obowiązującą w BP." - mówi Marcin Pepaś, Kierownik Centrum Konsultingu Rozwiązań Telekomunikacyjnych Comarch

Trzeba dostosować infrastrukturę

Chociaż sam proces migracji przebiega bez problemów, najwięcej pracy pochłonęło przeprowadzenie wywiadów technicznych w lokalizacjach. Należało je wykonać jeszcze przed rozpoczęciem działań związanych z migracją. Rezultatem wywiadów były kolejne prace zlecone krakowskiej spółce. Poza standardowymi pracami wynikającymi z migracji Comarch wykonywał okablowanie większości stacji BP..

Współpraca BP Polska i Comarch na polu rozwiązań sieciowych trwa od 2002 roku, gdy Comarch dostarczył system wspierający program lojalnościowy "BP partnerclub". Modernizacja sieci WAN jest kolejnym tego typu projektem realizowanym przez Comarch dla BP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200