Centralizacja składowania danych

Przy centralizacji systemu pamięci masowej myśli się głównie w kategoriach wydajności i elastyczności. Niektóre z rozwiązań oferują dodatkowo też oszczędności energii.

W wielu firmach dane są składowane na dyskach lokalnych kilku serwerów, stanowiąc rozdzielne zasoby. Przeciwstawić temu można podejście z centralnym składowaniem zasobów na macierzy. Ma ono wiele zalet. Po pierwsze, macierze są skonstruowane z użyciem dobrej jakości podzespołów (dyski twarde, kontrolery, zasilacze i wentylatory), z zachowaniem zasad nadmiarowości. Kluczowe elementy mogą być rozbudowywane i wymieniane podczas pracy urządzenia, dzięki technologii hot-swap. Nie każdy serwer to posiada, nie zawsze opłaca się wyposażyć w tę technologię wszystkie serwery.

Dziel i rządź

Podobnie jak w systemach serwerowych, dyski mogą być grupowane w woluminy o wyższej odporności na awarie, ale takie woluminy mogą być kreowane podczas pracy macierzy, mogą także być modyfikowane bez utraty danych (np. dodanie kolejnego dysku do woluminu albo wykreowanie nowego). W typowym kontrolerze macierzowym instalowanym w serwerach entry-level, przygotowywanie woluminów odbywa się przed instalacją systemu operacyjnego i każda poważna modyfikacja wiąże się z utratą danych, które później należy odtworzyć z kopii bezpieczeństwa.

60%

oszczędność energii można osiągnąć dzięki trzem poziomom uśpienia dysków w opcji AutoMAID (Massive Array of Idle Disk).

Macierze dyskowe oferują także poziomy RAID, których nie ma w typowych kontrolerach serwerów, np. konfiguracje z podwójnymi dyskami parzystości (raid-dp w macierzach NetApp czy RAID-6). Ponadto wydajność macierzy jest znacznie lepsza niż typowego RAID-5 w powszechnie używanych kontrolerach. Wynika to stąd, że macierze dyskowe używają pamięci podręcznej o dużym rozmiarze do buforowania danych zapisywanych i odczytywanych z dysków, a także korzystają z systemów plików, które nie są podatne na tak odczuwalną degradację wydajności w pewnych warunkach.

Kolejną cechą, której nie mają dyski serwerowe z typowym RAID-5, jest mechanizm kopii migawkowych, które zachowują spójny obraz danych, umożliwiając bardzo szybki backup. Dodatkowo macierze dyskowe posiadają opcję replikacji na drugie urządzenie. W ten sposób firma może utworzyć rezerwową lokalizację zawierającą komplet danych. W każdej z lokalizacji można połączyć serwery podwójnym nadmiarowym łączem z równoważeniem obciążenia.

Magistrala dla danych

Do większości macierzy można zastosować wysokowydajne połączenie FibreChannel (tradycyjnie realizowane za pomocą światłowodu), ale także znacznie tańsze iSCSI. To drugie jest szczególnie atrakcyjne dla firm MSP, gdyż nie wymaga kosztownych kart HBA ani światłowodów, a jedynie szybkie połączenie gigabitową siecią Ethernet. Wadą jest mniejsza wydajność, ale dla wielu zastosowań jest ona wystarczająca.

Po połączeniu trunkiem dwóch łącz gigabitowych, wydajność jest lepsza niż ta, którą osiąga się w typowych konfiguracjach RAID. Ponadto można zastosować standard 10Gb Ethernet wraz z odpowiednim przełącznikiem. W ten sposób uzyskuje się lepsze bezpieczeństwo danych, dobrą wydajność, efektywne wykorzystywanie powierzchni dyskowej (alokacja na potrzeby poszczególnych systemów, thin provisioning), uproszczenie systemu (zarządzanie składowanymi danymi w jednym miejscu). Jedynym minusem jest koszt macierzy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200