Hypervisor może być wszędzie

Obiecująco wygląda rozwój technologii wirtualizacyjnych zlokalizowanych na stacji roboczej klienta, a także w urządzeniach przenośnych.

Najnowszym projektem firmy Citrix zaprezentowanym na konferencji VMworld w Cannes, jest rozwiązanie wirtualizacji XenClient, dedykowane dla stacji roboczych. W odróżnieniu od popularnych i stabilnych programów VMware (Player i Server), jest to jeszcze wersja testowa, której szybki rozwój dopiero się rozpoczyna. Obecnie działa tylko na wybranym modelu przenośnego komputera, wyposażonym w konkretny sprzęt. Docelowo będzie wspierał najważniejsze nowoczesne procesory.

Wbudowana wirtualizacja

Na konferencji VMworld hypervisor XenClient - zarządzający pracą systemów gości - pracował bezpośrednio na sprzęcie i był optymalizowany dla technologii Intel vPro. Technologia ta umożliwiła dostarczenie centralnie zarządzanych korporacyjnych komputerów desktop razem ze wszystkimi aplikacjami bezpośrednio do bezpiecznego środowiska izolowanej maszyny wirtualnej na kliencie. Dodatkową zaletą nowej technologii zrealizowanej sprzętowo - takiej jak vPro - jest możliwość dostępu do komputera przez dział IT w celu naprawy nawet wtedy, gdy system operacyjny danego komputera nie działa.

Po raz pierwszy w historii systemów klasy x86, narzędzia wirtualizacji będą więc mogły być wbudowane w sprzęt. Dotychczas sprzętowa wirtualizacja była domeną komputerów mainframe lub dużych maszyn RISC z systemem Unix. Hypervisor XenClient wymaga co prawda jeszcze nowoczesnych procesorów wspierających odpowiednią technologię, ale można oczekiwać, że będą one stopniowo coraz popularniejsze.

Hypervisor może być wszędzie

Konsola WWW testowej wersji rozwiązania XenClient. Docelowy interfejs prawdopodobnie ulegnie niewielkim zmianom

Interfejs XenClienta jest dopiero rozwijany, oprócz dostępu za pomocą poleceń konsoli SSH, obecnych jedynie w wersji deweloperskiej, opracowywany jest interfejs WWW (jego wygląd w obecnym stanie można zobaczyć na fotografii obok). Konsola ta pracuje w standardowej przeglądarce, w modelowym komputerze była nią Google Chrome.

W obecnej wersji tego hypervisora na modelowym notebooku pracują jednocześnie systemy Windows Vista, Windows 7 beta, Windows Server i Ubuntu Linux. Kolejne wersje beta będą dostępne niebawem. Premiera zaś pierwszej wersji XenClienta jest planowana na drugą połowę 2009 r. Certyfikowanie i wsparcie takich rozwiązań już zapowiada Dell.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200