Bezpłatna wirtualizacja

Narzędzia do wirtualizacji VMware są od pewnego czasu dostępne za darmo. Niektóre swoje produkty tego typu bezpłatnie dostarczają także inni dostawcy.

Citrix udostępnił bezpłatnie swoją główną platformę wirtualizacyjną i ogłosił rozszerzony program partnerstwa z Microsoftem w celu promowania współdziałania pomiędzy XenServer a oprogramowaniem Hyper-V. Edycja przemysłowa XenServer, kosztująca dotychczas 3000 USD, jest teraz dostępna za darmo i dołączona do pakietu Citrix XenApp. "Celem tego działania jest udostępnienie prostoty, skalowalności i ekonomii firmowym centrom danych za darmo" - oświadczył Simon Crosby, CTO działu wirtualizacji Citrix.

Współpraca Citrixa i Microsoftu

Podczas gdy XenServer jest oferowany bezpłatnie, Citrix przedstawił nową linię produktów nazwaną Essentials, która pozostanie w dotychczasowej cenie, choć w zamian firma zapewni zaawansowane usługi zarządzania rozwiązaniami wirtualizacyjnymi zarówno dla linii XenServer, jak i MS Hyper-V. Citrix Essentials pozwoli bowiem przenieść wirtualne maszyny uruchamiane pod XenServer na serwery zwirtualizowane pod Hyper-V i odwrotnie. Oprogramowanie będzie też zawierało zautomatyzowane pakiety laboratorium i zarządzania cyklem życia maszyn wirtualnych, pozwalając użytkownikom własnoręcznie uzyskać dostęp do wirtualizowanych zasobów.

Citrix i Microsoft ogłosiły współpracę na VMworld. Partnerstwo to jest rozszerzeniem deklaracji, które obie firmy złożyły w styczniu 2008 r. W jego myśl obie firmy zobowiązały się do połączenia swoich produktów. Microsoft - uwikłany w walkę z VMware o podział rynku związanego z wirtualizacjami - zawarł ostatnio także umowę z Red Hat (wydawcą dystrybucji systemu Linux o tej samej nazwie) o wzajemnym świadczeniu pomocy technicznej dla systemów wykorzystujących jednocześnie produkty obu firm.

Partnerstwo z Citrix pomoże zaś Microsoft uprościć eksploatację maszyn wirtualnych i ich integrację z systemami zarządzania pamięciami masowymi takich firm, jak NetApp. "Partnerstwo to wypełnia wiele luk, które koncern z Redmond musiał załatać w Hyper-V" - mówią analitycy. W ich opinii bowiem VMware wydaje się pozycjonować swoją własną wirtualną infrastrukturę, jako "nowy system operacyjny" i zminimalizować zależność od Windows. Ze swojej strony zaś Microsoft chciałby, aby klienci postrzegali wirtualizację jako część platformy lub systemu operacyjnego. Jeśli dopnie swego - wirtualizacją będzie zarządzać się bezpośrednio z "okienek", zamiast przez zewnętrzne programy. "Jeśli znają Windows, znają wirtualizację. Nie mamy w ofercie oprogramowania do zarządzania wirtualizacją, mamy System Center, który zawiera wirtualizację" - mówi David Greschler, dyrektor ds. marketingu Microsoft Data Center.

Pomimo że Microsoft nie dodał jeszcze modułu migracji do swojej platformy wirtualizacyjnej, współpraca z Citrix pozwoli przenosić wirtualne maszyny pomiędzy serwerami obu firm z małym tylko czasem wyłączenia. Klient będzie mógł wyłączyć maszynę wirtualną uruchomioną na XenServer i uruchomić ją z powrotem pod Hyper-V lub na odwrót. Inne funkcjonalności dostępne w Citrix Essentials zawierają: technologię StorageLink, usprawniającą współpracę z bankami danych; możliwość kontroli magazynu danych z konsoli wirtualizacji; szybkie uruchamianie maszyn wirtualnych ze scentralizowanej biblioteki obrazów oraz możliwość połączenia z dowolnym narzędziem wykonującym archiwizację czy zarządzanie. Według przedstawicieli Citrix, te usprawnienia i możliwość pełnej współpracy z Hyper-V powinny ułatwić twórcom banków danych oferowanie maszyn wirtualnych pracujących zarówno pod kontrolą Windows, jak i Linuxa. Teraz, kiedy XenServer jest dostępny za darmo, użytkownicy Linuxa powinni również rozważyć aktualizację z Xen w wersji OpenSource.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200