Skompletować zamówienie

Kuchnie Świata - jeden z największych w Polsce importerów owoców morza, ryb i towarów do kuchni narodowych - kończy budowę nowoczesnego centrum logistycznego.

Grupa Kuchnie Świata - poza produktami spożywczymi - produkuje i dystrybuuje również preparaty chemiczne oraz urządzenia do mycia i dezynfekcji dla przemysłu spożywczego. Firma współpracuje z kilku tysiącami restauracji, sieciami supermarketów, zakładami przetwórstwa spożywczego, prowadzi też jedenaście własnych sklepów w centrach handlowych największych miast Polski. Jak nad tym zapanować? "Bez sprawnej logistyki zapewnienie wysokiego poziomu obsługi umów handlowych staje się kłopotliwe. Dobrze zorganizowany proces rotacji towarów stanowi ogromne wsparcie dla handlowców. Budowa nowoczesnego zaplecza logistycznego będzie więc poważnym wsparciem naszego rozwoju. Decyzja ta wynikała także z rosnącej liczby odbiorców, którym dostarczane są nasze produkty" - mówi Tomasz Rakowski, dyrektor IT w Kuchnie Świata.

Zamówienie ściśle przyporządkowane

Bez sprawnej logistyki zapewnienie wysokiego poziomu obsługi umów handlowych staje się kłopotliwe. Budowa nowoczesnego zaplecza logistycznego będzie więc poważnym wsparciem naszego rozwoju.

Tomasz Rakowski, dyrektor IT w Kuchnie Świata

W ciągu czterech lat, od momentu budowy nowej siedziby i magazynu w Czosnowie firma Kuchnie Świata tak szybko się rozwijała, że musiała wynajmować kolejne powierzchnie magazynowe w okolicy. Problemy z powierzchnią w głównym magazynie zaczęły się ok. roku temu. Zwykle niewielka ilość każdego z towarów była jednak przechowywana w magazynie głównym. Problem powstawał, gdy potrzebna była jego większa partia i trzeba było jechać po towar do innego składu, aby móc w całości zrealizować zamówienie. To komplikowało dostawy. Tymczasem do klientów VIP, którymi są hotele, towar musi dotrzeć między 8 a 9 rano. W dalszej kolejności obsługiwane są restauracje, które zwykle otwierane są raczej po południu. Jeśli zamówienie złożą do 9 rano, to towar otrzymają jeszcze tego samego dnia, jeśli później, to następnego.

Obecnie Kuchnie Świata kończą budowę magazynu wysokiego składowania, który ma zapobiec dotychczasowym problemom. Koniec projektu ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Magazynierzy są obecnie wyposażani w urządzenia bezprzewodowe Motoroli, na które spływać będą zamówienia zbiorcze, wraz z informacją, gdzie znajduje się poszukiwany produkt. To realizacja idei tzw. mobilnego magazynu. Urządzenia te przypisane są także do konkretnej lokalizacji - chłodni, w której przechowywane są owoce morza, czy hali, gdzie składowana jest żywność trudniej psująca się, przechowywana np. w puszkach. Dzięki temu skompletowanie zamówienia można zlecić magazynierom odpowiedzialnym za daną część magazynu. W systemie widać również, czy magazynier jest zalogowany. Każdy z nich dysponuje bowiem własnym urządzeniem przenośnym. Dzięki temu system uniemożliwia przesłanie zamówienia do pracownika, którego nie ma w pracy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200