Sezon na cięcia

Przełom 2008 i 2009 roku zapisze się w historii branży IT jako czas restrukturyzacji i cięć zatrudnienia. Firmy IT zapowiedziały, a po części już zrealizowały plany zwolnienia prawie 190 tys. osób.

Przełom 2008 i 2009 roku zapisze się w historii branży IT jako czas restrukturyzacji i cięć zatrudnienia. Firmy IT zapowiedziały, a po części już zrealizowały plany zwolnienia prawie 190 tys. osób.

Załamanie cyklu koniunkturalnego to zawsze okres zaciskania pasa i wewnętrznych porządków. Firmy rezygnują ze świadczeń socjalnych na rzecz pracowników, limitują wydatki biurowe i ograniczają podróże służbowe. Wszystko wskazuje jednak na to, że obecnie większość firm IT zmuszona jest sięgać do najtrudniejszych decyzji - kadrowych. Z analiz firmy Challenger, Gray & Christmas wynika, że w ubiegłym roku liczba zwolnień w amerykańskim sektorze IT wzrosła o 75% w porównaniu z 2007 r. Firmy działające w szeroko rozumianym amerykańskim sektorze IT zwolniły niemal 190 tys. osób.

Zdecydowaną większość ubiegłorocznych zwolnień przeprowadzono w drugim półroczu. Najczęściej wymienianymi powodami takich działań są: chęć dostosowania organizacji do uwarunkowań rynkowych i zmniejszenia bieżących kosztów działalności, co z kolei ma umożliwiać bieżący wzrost. W skali światowej na redukcje zatrudnienia nie decydują się tylko nieliczne firmy, zaś liczba plotek i pogłosek na temat nadchodzących zwolnień wypełniła większość forów pracowniczych i branżowych serwisów społecznościowych.

Oprogramowanie...

Zwolnienia planuje m.in. Microsoft. Program restrukturyzacji koncernu z Redmond zakłada, że w ciągu 18 miesięcy zwolnionych będzie ok. 5 tys. osób. To niecałe 6% wszystkich pracowników Microsoftu. Planowane zwolnienia obejmą m.in. pracowników działów administracyjnych, badawczo-rozwojowych, marketingu i sprzedaży oraz... IT. Zwolnienia mają przynieść oszczędności w wysokości ok. 1,5 mld USD. Z 1,4 tys. redukowanych od razu stanowisk nie ma żadnych w polskim oddziale koncernu. Przyglądając się zmianom na rynku, można jednak odnieść wrażenie, że w polskich oddziałach międzynarodowych spółek IT poważne zwolnienia nie będą miały miejsca.

Niemal o 7% spadnie zatrudnienie w EMC. Zwolnionych zostanie 2,4 tys. osób. Plany restrukturyzacji zakładają również m.in. konsolidację procesów biznesowych, zmniejszenie szczebli kierowniczych i ograniczenie planów inwestycyjnych. Wedle zapowiedzi, restrukturyzacja EMC nie będzie miała wpływu na rozwój produktów VMware. Do grona firm zmniejszających zatrudnienie należy również SAP. W skali świata, do końca 2009 r. koncern ten zmniejszy zatrudnienie o niecałe 6%. Zamrożone będą również pensje większości pracowników SAP. Plany te mają być odpowiedzią na spadek rentowności firmy. W ubiegłym roku pomimo 13-proc. wzrostu przychodów, zyski SAP spadły o 2%.

...i sprzęt

Władze Suna również szukają sposobu na poprawę rentowności. Stosowny plan restrukturyzacji ujawniono w listopadzie 2008 r. Z opublikowanych wtedy informacji wynika, że zaplanowane zwolnienia mogą dotyczyć nawet 6 tys. osób. Redukcje dotyczyć mają pracowników wszystkich szczebli, włącznie z kierownictwem firmy. Dotychczas zwolniono ponad 1,3 tys. osób. Ze skutkami kryzysu, za pomocą zwolnień, walczyć zamierzają także inni producenci sprzętu.

Wbrew zapowiedziom, liczbę etatów ograniczy m.in. Intel. W związku ze spadkiem sprzedaży kierownictwo koncernu podjęło decyzję o zamknięciu czterech zakładów produkcyjnych. Niektórzy ich pracownicy mają dostać alternatywne propozycje zatrudnienia. Niezależnie od tego pracę stracić może nawet 6 tys. osób. Zwalniać nie miał też IBM. Teraz mówi się o redukcjach na poziomie 1000 osób. Redukcje etatów planują również władze japońskiego NEC. Konsorcjum planuje zmniejszyć zatrudnienie o ok. 13%. Oznacza to, że pracę stracić może nawet 20 tys. osób. Firma najprawdopodobniej zamknie niektóre zakłady produkcyjne i wycofa część linii produktów. Największe zmiany czekają spółkę NEC Electronics.

Plan zwolnienia 8 tys. pracowników ujawniły również władze Sony. Niewykluczone są również cięcia płac i zmniejszenie liczby pracowników kontraktowych. Na przyszłość przełożono także część planów inwestycyjnych Sony, m.in. rozbudowy mocy produkcyjnych w zakładzie na Słowacji. Wspomniane działania mają przynieść prawie 1,1 mld USD oszczędności do marca 2010 r. Na pierwszy kwartał br. zaplanowano również zwolnienia w chińskim Lenovo. Redukcje obejmą ok. 2,5 tys. osób, co stanowi ok. 11% wszystkich zatrudnionych. W ramach oszczędności zmniejszone mają zostać również wydatki na działalność pozaprodukcyjną. Połączone zostaną też oddziały firmy w Rosji oraz w regionie Azji i Pacyfiku.

Jak wygląda sytuacja polskich oddziałów

IBM Polska: W październiku władze polskiego oddziału koncernu poinformowały o zamiarze otwarcia nowego ośrodka. Zlokalizowane w Gdańsku Regionalne Centrum Kompetencyjno-Wdrożeniowe odpowiada m.in. za realizację projektów obejmujących systemy ERP, CRM, SCM, a w przyszłości również BI, dla klientów z sektora MSP. Do końca roku ośrodek będzie zatrudniał 100 konsultantów (obecnie 50). O kilkanaście osób wzrośnie też zatrudnienie w dziale General Business odpowiedzialnym za rynek MSP.

W lipcu 2008 r. rozpoczęło działalność, zatrudniające obecnie ok. 30 osób Centrum Kompetencji Middleware Excellence Center. W 2008 r. otworzono również nową komórkę wspierającą firmy w zakresie funduszy unijnych oraz Centrum Rozwojowo-Utrzymaniowe rozwiązań dla MSP w Warszawie. Tymczasowo wstrzymano rekrutację do krakowskiego Laboratorium Oprogramowania IBM, choć kolejne działy koncernu zwracają się z nowymi projektami. Obecnie pracuje tam ok. 300 osób, z czego 100 zatrudniono w 2008 r.

SAP Polska: „Jesteśmy w tej chwili na etapie oceny, jak decyzja centrali o redukcji wpłynie na strukturę zatrudnienia polskiego oddziału. Nasze bardzo dobre wyniki w 2008 r., połączone ze zgłaszanymi nam już planami niektórych pracowników dotyczącymi zmiany miejsca pracy, mogą jednak zaowocować brakiem konieczności przeprowadzenia zwolnień. Cel redukcji liczby pracowników do 48,5 tys. osób, oznacza zmianę zatrudnienia na poziomie 6%. Biorąc pod uwagę tę proporcję, całkowita zmiana liczby pracowników w Polsce nie przekroczyłaby kilku osób” – mówi Grzegorz Rogaliński, prezes zarządu SAP Polska.

HP Polska: Jak mówią nieoficjalnie przedstawiciele polskiego oddziału, otrzymano z centrali wytyczne, które stwierdzają, że - o ile firma będzie w stanie utrzymać odpowiedni współczynnik zyskowności - utrzymany zostanie obecny poziom zatrudnienia. Tymczasem firma chce wykorzystać kryzys do umacniania pozycji, a więc i zwiększania przychodów, m.in. w nowym dziale usługowym - HP EDS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200