Zmienia się rola korporacyjnych departamentów IT

Z analiz firmy Gartner wynika, że w większości firm realna wielkość tegorocznych budżetów na IT nie zmieni się w porównaniu z 2008 r.

Z analiz firmy Gartner wynika, że w większości firm realna wielkość tegorocznych budżetów na IT nie zmieni się w porównaniu z 2008 r.

Zmieni się natomiast istota projektów realizowanych w działach IT. Rosnąca popularność outsourcingu aplikacji i obsługi informatycznej sprawiają, że w kompetencjach firmowych działów IT coraz rzadziej znajdują się zadania bezpośrednio związane z utrzymaniem systemów informatycznych. W obliczu trudnej sytuacji gospodarczej wiele firm zamierza odłożyć poważniejsze inwestycje.

46%

ankietowanych przez Gartnera przewiduje niewielki wzrost wydatków na IT.

Większość korporacyjnych działów informatycznych ma koncentrować się na stosunkowo prostych projektach, których efekty mają być dostrzegalne dla przedsiębiorstwa, w jak najkrótszym czasie. Wiele firm planuje m.in. konsolidację posiadanych systemów klasy CRM, wycofywanie przestarzałych aplikacji i przeprowadzenie poważnych aktualizacji. Teleobecność i wideokonferencje to narzędzia, które także mogą pomóc firmom odpowiedzieć na obecne wyzwania związane ze spowolnieniem gospodarczym

Podejmowane działania koncentrować będą się m.in. na uporządkowaniu struktury systemów IT oraz optymalizacji wewnętrznych procesów firmy i redukcji kosztów. Dużą popularnością cieszyć będą się m.in. rozwiązania oparte na wirtualizacji, niszowe aplikacje analityczne i systemy klasy ERP. Na dalszy plan zejdą, dotychczas uznawane za najważniejsze, projekty informatyczne bezpośrednio związane z rozwojem oferty i odczuwalne przez klientów. Relatywnie niski priorytet mieć będą projekty związane z wykorzystaniem architektury SOA i rozwojem infrastruktury sprzętowej. Działy IT czeka również restrukturyzacja zmierzająca do zwiększenia ich elastyczności i skrócenia czasów reakcji na pojawiające się problemy biznesowe.

Z opublikowanego raportu wynika również, że większość firm zamierza raczej koncentrować się na lepszemu wykorzystaniu posiadanych rozwiązań technologicznych, aniżeli inwestować w nowe technologie. Duża część ankietowanych CIO przyznała jednak, że rozważa wykorzystanie rozwiązań opartych na modelu cloud computing i technologiach Web 2.0.

Z analiz Gartnera wynika również, że rzeczywista wielkość tegorocznych budżetów na IT praktycznie nie zmieni się w porównaniu z 2008 r. Niewielki wzrost planowych wydatków na informatykę przewiduje 46% ankietowanych. Średnia wartość środków jakimi dysponować będą działy IT ma kształtować się na poziomie 4% przychodów firmy. Badanie przeprowadzono w grudniu 2008 r. na grupie ponad 1,5 tys. szefów IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200