Wirtualne zarządzanie

Wirtualizacja to zupełnie nowe wyzwanie dla producentów oprogramowania do zarządzania systemami IT i administratorów obsługujących takie systemy.

Wirtualizacja to zupełnie nowe wyzwanie dla producentów oprogramowania do zarządzania systemami IT i administratorów obsługujących takie systemy.

W porównaniu do klasycznych rozwiązań, wirtualizacja zmienia zasady, bo wymaga narzędzi pozwalających na zarządzanie znacznie bardziej skomplikowanym systemem, w którym funkcjonują platformy serwerów fizycznych, na których uruchamiane są zestawy maszyn wirtualnych, pracujących pod kontrolą zupełnie różnych systemów IT. Różnorodność platform systemowych i systemów wirtualizacyjnych utrudnia planowanie wdrożeń i jest potencjalną przyczyną problemów zarówno w środowiskach heterogenicznych, jak podczas stopniowej migracji od serwerów fizycznych do systemów wykorzystujących wirtualizację.

Początki prac nad zarządzaniem

Na razie brakuje powszechnie uznanych standardów, które złagodziłyby tego typu problemy, ale na szczęście producenci zaczęli dążyć do przynajmniej częściowej standaryzacji oraz ułatwienia współpracy między różnymi platformami. Oprócz tego widać ostatnio, że coraz szybciej rośnie oferta narzędzi umożliwiających zarządzanie wirtualnymi środowiskami. A ma to znaczenie krytyczne dla popularyzacji tej technologii.

Otwarty format OVF

Organizacja Distributed Management Task Force (DMTF) podjęła próbę opracowania standardów, takich jak OVF (Open Virtualization Format), które mają zdefiniować uniwersalny zestaw funkcji dotyczących zarządzania systemami zwirtualizowanymi. Z założenia ma to ułatwić takie operacje, jak przenoszenie maszyn wirtualnych między różnymi systemami, współpracę narzędzi pochodzących od różnych producentów oraz uniwersalne zarządzanie cyklem życia maszyn wirtualnych. DMTF ma nadzieję, że nowe specyfikacje zyskają podobną popularność i akceptację, jak inne standardy opracowane przez tę organizację, np. CIM (Common Information Model). Wśród producentów, którzy wsparli tę inicjatywę są już Microsoft, VMware, Citrix, Novell, Red Hat i HP, co daje podstawy do optymizmu, że zapowiadana na 2009 r. premiera tych uniwersalnych specyfikacji przyniesie realne efekty i zyskają one powszechną akceptację.

Co może być zaskakujące, jedną z pierwszych firm, które zaczęły realizować ideę wsparcia dla heterogenicznych systemów wykorzystujących hypervisory różnych producentów, był Microsoft. Ale inni producenci - VMware, Novell, Red Hat, HP - natychmiast podjęli to wyzwanie. Przykładowo Novell przejął firmę PlateSpin - opracowującą narzędzia do jednolitego zarządzania środowiskami serwerów fizycznych i wirtualnych oraz Managed Objects – producenta oprogramowania do zunifikowanej wizualizacji usług biznesowych, działających w tego typu środowiskach.

Z kolei Red Hat zainicjował oVirt Project, którego celem ma być opracowanie narzędzi do zarządzania mieszanymi systemami, wykorzystującymi serwery fizyczne i wirtualne również w chmurach obliczeniowych. – „Narzędzia oVirt będą mogły zostać wykorzystane do kontroli maszyn wirtualnych w środowisku cloud, konfiguracji i przydzielania zasobów, tworzenia i dystrybucji obrazów maszyn wirtualnych i zarządzania cyklem ich życia” – zapowiada Mike Ferris, dyrektor z Red Hat. Natomiast HP przystosowała swoje narzędzia HP Insight Dynamics VSE (Virtual Server Environment) do współpracy z oprogramowaniem VMware i zapowiada, że kolejna wersja tego pakietu będzie również obsługiwać Microsoft Hyper-V.

CA rozszerzyła zaś ofertę o zestaw produktów przeznaczonych dla „centrów danych nowej generacji”, co w praktyce oznacza uwzględnienie, że w tego typu środowiskach następuje popularyzacja zastosowań maszyn wirtualnych oraz rośnie popyt i wymagania użytkowników na oprogramowanie umożliwiające ich monitorowanie i zarządzanie. CA wprowadziło Data Center Automation Manager 11.2 i dziewięć innych, dodatkowych narzędzi do zarządzania infrastrukturą, informacjami, usługami i wydajnością aplikacji w systemach wykorzystujących maszyny wirtualne. Nowe oprogramowanie jest zintegrowane z takimi narzędziami, jak CA AutoSys Workload Automation, CA NSM, CA Service Desk lub CA Wily Introscope.

Mimo swej reputacji, CA musi jednak przekonać użytkowników, że jej narzędzia mogą być konkurencyjne w stosunku do produktów oferowanych m.in. przez VMware i Microsoft. A konkurencja to nie tylko te firmy, ale również nowe, pojawiające się na rynku, innowacyjne narzędzia, jak choćby oferowane przez Vizioncore, jednego ze względnie małych producentów oprogramowania, którzy próbują zbudować pozycję opracowując zaawansowane narzędzia do automatyzacji, zarządzania lub monitorowania praktycznie wszystkich elementów funkcjonujących w systemach zwirtualizowanych. Atutem CA jest to, że użytkownicy i administratorzy systemów IT z reguły niechętnie zmieniają narzędzia, które znają i do których się przyzwyczaili. A CA - obok BMC, HP i IBM - należy do liderów na rynku systemów do zarządzania fizycznymi serwerami i komputerami PC.

Dla platform innych producentów

Podobną politykę, jak CA, ma również HP. Firma ta nie rozwija własnych technologii wirtualizacyjnych, ale oferuje serwery przystosowane do obsługi tej technologii oraz popularne narzędzia, które są dobrze znane na rynku i umożliwiają zarządzanie nie tylko fizycznymi serwerami, ale od pewnego czasu również maszynami wirtualnymi. Warto też przypomnieć, że przejęcie EDS przez HP umożliwiło rozszerzenie oferty usług m.in. o wspomaganie wdrażania projektów wirtualizacji systemów IT.

Dostawcy pracują nad narzędziami

- Microsoft wprowadził na rynek oprogramowanie System Center Virtual Machine Manager 2008 umożliwiające zarządzanie wszystkimi elementami zwirtualizowanego systemu przy wykorzystaniu jednej konsoli administracyjnej.

- Novell przejął PlateSpin - firmę opracowującą narzędzia do jednolitego zarządzania środowiskami serwerów fizycznych i wirtualnych oraz Managed Objects – producenta oprogramowania do zunifikowanej wizualizacji usług biznesowych, działających w tego typu środowiskach.

- Red Hat zainicjował oVirt Project, którego celem ma być opracowanie narzędzi do zarządzania mieszanymi systemami, wykorzystującymi serwery fizyczne i wirtualne również w chmurach obliczeniowych.

- HP przystosowała narzędzia HP Insight Dynamics Virtual Server Environment do współpracy z oprogramowaniem VMware.

- SolarWinds udostępnił VM Monitor - bezpłatną wersję oprogramowania do monitorowania pracy pojedynczych serwerów VMware ESX Server.

Natomiast Microsoft wprowadził na rynek zapowiadane od dawna oprogramowanie System Center Virtual Machine Manager 2008 (SCVMM). Jak mówią przedstawiciele firmy, nowa wersja tego pakietu to kompletne rozwiązanie umożliwiające zarządzanie wszystkimi elementami zwirtualizowanego systemu przy wykorzystaniu jednej konsoli administracyjnej. SCVMM 2008 obsługuje różne platformy (Windows, Linux, VMware) oraz umożliwia optymalizację wydajności i wykorzystania zasobów, nowa funkcja PRO (Performance & Resource Optimization). Na razie oprogramowanie nie wspiera platformy Xen, ale być może zmieni się to w jego kolejnej wersji. Oprócz tego na platformie Windows SCVMM nie udostępnia mechanizmów pozwalających na migrację maszyn wirtualnych bez przerywania działania aplikacji, bo umożliwiające to funkcje wciąż nie zostały zaimplementowane w Windows Server 2008 (mają być dostępne w aktualizacji R2). Oprogramowanie obsługuje jednak V-Motion, czyli narzędzie do migracji oferowane przez VMware. SCVMM jest instalowane na pojedynczym serwerze i oprócz konsoli administracyjnej zintegrowanej z narzędziami PowerShell, zawiera zestaw interfejsów do komunikacji z każdym z kontrolowanych serwerów fizycznych, moduł serwera bibliotecznego do przechowywania obrazów maszyn wirtualnych, zestawy skryptów do transformacji obrazów ISO w gotowe do działania maszyny wirtualne oraz wzorców ułatwiających ich tworzenie.

Liczba

20% jedynie tyle dużych firm wykorzystuje wirtualizację. W porównaniu do liczb mówiących o jej popularyzacji, prezentowanych przez firmy analityczne, to bardzo mało.

SolarWinds udostępnił zaś VM Monitor - bezpłatną wersję oprogramowania do monitorowania pracy pojedynczych serwerów VMware ESX Server. VM Monitor umożliwia śledzenie maszyn wirtualnych zainstalowanych w serwerze i wizualizacje raportów prezentujących poziom wykorzystania procesorów, pamięci RAM, pamięci dyskowej, a także obciążenia interfejsów sieciowych. Narzędzie może znaleźć zastosowanie do testowania, jak wirtualizacja wpłynie na praktyczne parametry działania aplikacji i systemu przed rozpoczęciem wdrożenia na pełną skalę. Oprogramowanie to zostało też zintegrowane w pakiecie do monitorowania sieci Orion Network Performance Monitor 9.1 oferowanym przez SolarWinds. Umożliwia on analizowanie w czasie rzeczywistym funkcjonowania routerów, przełączników, serwerów i innych urządzeń sieciowych obsługujących protokół SNMP.

Bezpieczeństwo maszyn wirtualnych

Z kolei IBM zapowiada wprowadzenie do sprzedaży na początku 2009 r. urządzenia appliance IBM Proventia Network Virtual Intrusion Prevention System. Jest to pierwsze w ofercie IBM oprogramowanie IPS do zapobiegania włamaniom, przeznaczone do zabezpieczania środowiska maszyn wirtualnych VMware ESX. Nieco później mają pojawić się kolejne wirtualne urządzenia IBM Proventia Enterprise Scanner i Proventia Multi-Function UTM. Produkty te są opracowywane w ramach tzw. inicjatywy Phantom, czyli projektu badawczego IBM, który ma na celu optymalizację oprogramowania zabezpieczającego sieci do pracy w środowiskach wykorzystujących maszyny wirtualne różnych producentów.

Natomiast najnowsza wersja narzędzi Symantec Backup Exec 12.5 i Backup Exec System Recovery 8.5 umożliwia tworzenie kopii bezpieczeństwa i odtwarzanie zarówno serwerów fizycznych, jak i maszyn wirtualnych. Backup Exec pozwala na tworzenie kopii bezpieczeństwa nieograniczonej liczby maszyn wirtualnych działających na platformach VMware ESX lub Microsoft Hyper-V. Natomiast jeszcze w tym roku Symantec zamierza wprowadzić na rynek Backup Exec Infrastructure Manager 12.5 - oprogramowanie do zdalnego mapowania i zarządzania infrastrukturą wykorzystującą Backup Exec.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200