Miniterminale

nComputing oferuje małe urządzenia terminalowe wykorzystujące oprogramowanie wirtualizacyjne, które można instalować w komputerach z Windows i Linux.

nComputing oferuje małe urządzenia terminalowe wykorzystujące oprogramowanie wirtualizacyjne, które można instalować w komputerach z Windows i Linux.

nComputing, dość mało znana amerykańska firma, chce podbić światowy rynek ofertą miniaturowych i tanich (ok. 70 USD za stanowisko) terminali, które po podłączeniu do serwera lub komputera PC mogą pełnić rolę dodatkowego komputera osobistego. Firma powstała w 2005 r., a według jej przedstawicieli przez ostatnie dwa lata sprzedała już ponad 1 mln urządzeń w 90 krajach. Obecnie firma postanowiła wejść na polski rynek. W Polsce prowadzone są też prace badawczo-rozwojowe nad oprogramowaniem wirtualizacyjnym nComputing vSpace. Dwa główne ośrodki rozwojowe tej firmy znajdują się bowiem w Gdańsku (platforma Windows) i Krakowie (Linux). Zatrudniają w sumie ok. 20 programistów. „vSpace jest zgodny z platformami Parallels i VMware. Oznacza to m.in., że można na serwerze uruchomić maszynę wirtualną VMware, która będzie obsługiwała do 30 terminali nComputing. Oprócz tego oprogramowanie może współpracować z Microsoft Virtual PC lub VMware Player” - zapewnia Frank Coggrave, wiceprezes nComputing.

Idea oparta na obserwacji

nComputing opracował własne, dość proste rozwiązania, które wykorzystują techniki umożliwiające wirtualizację systemu pracującego w serwerze lub komputerze PC (wspierane są platformy Windows i Linux), tak by wielu użytkowników mogło jednocześnie i niezależnie korzystać z jego funkcji oraz zainstalowanych aplikacji. By taki system mógł efektywnie funkcjonować, niezbędne jest oczywiście, aby komputer miał wystarczająco dużą moc przetwarzania, pamięć i inne zasoby niezbędne użytkownikom oraz system umożliwiający obsługę interfejsów klawiatury, myszy, monitora i komunikacji.

Jak twierdzą przedstawiciele producenta, moc przetwarzania nawet standardowych komputerów jest obecnie wykorzystywana średnio na poziomie nie przekraczającym 5-10%. Oczywiście nie dotyczy to niektórych zastosowań, np. osób wykorzystujących komputer do uruchamiania zaawansowanych gier, edycji wideo, grafiki lub obliczeń naukowych. Jeśli jednak w typowych zastosowaniach wydajność jest wystarczająca, a oprogramowanie wirtualizacyjne dostępne pozostaje więc tylko zaprojektować elementy sprzętowych interfejsów terminalowych. nComputing zdecydował się na rozwiązania uproszczone, czyli opracowanie terminali bez procesora, które służą tylko jako interfejs komunikacyjny.

Obecnie nComputing oferuje dwie wersje urządzeń. Jedna to terminale dedykowane do współpracy z kartą PCI. Najnowsza jej wersja jest wyposażona w pięć standardowych złączy RJ45, do których można podłączać terminale wyposażone w mysz, klawiaturę i monitor za pomocą standardowej skrętki Kat.5. Nie są to jednak interfejsy sieciowe Ethernet, a firmowe złącza dodatkowo zapewniające zasilanie terminala. W jednym komputerze można zainstalować dwie takie karty, a więc obsłużyć w sumie do 11 użytkowników. Drugi model to samodzielne terminale sieciowe, które mogą współpracować z odległym komputerem lub serwerem przy wykorzystaniu połączenia Ethernet.

Każde z tych rozwiązań ma zalety i wady. Dedykowane terminale współpracują tylko z przeznaczoną do ich obsługi kartą PCI i wykorzystują specjalny, firmowy protokół do transmisji danych. Umożliwia to zwiększenie przepustowości systemu do poziomu pozwalającego np. na płynne odtwarzanie wideo na wszystkich terminalach jednocześnie. Ich ograniczeniem jest też maksymalna długość kabli, która nie może przekraczać 10 metrów. Terminale sieciowe są bardziej uniwersalne, bo nie wymagają karty PCI lub innego rozwiązania sprzętowego i mogą być podłączane do istniejącej sieci Ethernet. Do komunikacji wykorzystywany jest firmowy protokół UXP (User Extension Protocol).

Niski koszt nie dotyczy oprogramowania

W porównaniu do standardowych systemów terminalowych urządzenia nComputing pobierają małą moc, zaledwie 1 W. W dodatku klasyczny terminal kosztuje praktycznie tyle, co komputer PC lub stacja robocza, a urządzenia nComputing - 70 USD za stanowisko (bez monitora, myszy i klawiatury). Potencjalne oszczędności dotyczą oczywiście tylko inwestycji w sprzęt. Jeśli chodzi o oprogramowanie to - jak podkreślają przedstawiciele nComputing – jest to inna dziedzina, która zależy od polityki licencyjnej producentów. Jeśli więc ktoś będzie chciał legalnie wykorzystać system Windows, to w wypadku Windows Server 2003 lub 2008 będzie musiał zakupić odpowiednią liczbę licencji klienckich CAL, a dla Windows XP odpowiednią ilość licencji na ten system. Podobnie jest, jeśli chodzi o pakiet Office.

Miniterminale

Terminale nComputing L200 wyposażone są w interfejsy Ethernet

Tu oczywiście Frank Coggrave podkreśla, że użytkownicy mogą skorzystać z bezpłatnych wersji Linux i aplikacji, takich jak OpenOffice, bo vSpace obsługuje również ten system. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że niektóre aplikacje zainstalowane w komputerze PC mogą nie działać w systemie zwirtualizowanym. Dotyczy to np. starszego oprogramowania, które przy uruchamianiu nie tworzy oddzielnych profili dla każdego użytkownika, a zapisuje je w jednym pliku systemowym.

Rynek i zastosowania

Obecnie nComputing dopiero tworzy kanały sprzedaży w Polsce. Jak mówi Jarosław Grzelak, specjalista techniczny NComputing, w Polsce największe szanse na rozwój masowej sprzedaży dotyczą segmentu edukacyjnego. Firma chwali się już przynajmniej kilkoma tego typu, dużymi wdrożeniami, m.in. w Macedonii, gdzie wszystkie szkoły zostały wyposażone w zestawy terminali tej firmy (ok. 180 tys. stanowisk) lub Indiach, gdzie nComputing zawarł kontrakt na dostawę 50 tys. terminali dla szkół.

Frank Coggrave podkreśla jednak, że potencjalne zastosowania terminali są znacznie szersze i dotyczą rynku przemysłowego (zaletą sprzętu tej firmy jest wysoka odporność na warunki środowiskowe), a także w biurach, ośrodkach contact center lub handlu. W Polsce nComputing prowadzi rozmowy z Asseco Systems dotyczące wprowadzenia swoich rozwiązań do oferty tej firmy. Asseco zamierza podjąć się sprzedaży i integracji tych terminali w dużych projektach. Firma testowała już z powodzeniem terminale nComputing w dużych sieciach handlowych w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200