Aukcje od kuchni

Pascal Pauwels, od lipca br. CTO w Allegro.pl, postawił sobie dwa główne zadania - uporządkowanie działu IT wg praktyk ITIL oraz zabezpieczenie od strony technologicznej rozwoju Grupy Allegro na kolejne 5-10 lat.

Pascal Pauwels, od lipca br. CTO w Allegro.pl, postawił sobie dwa główne zadania – funkcjonowanie działu IT wg praktyk ITIL oraz zabezpieczenie od strony technologicznej rozwoju Grupy Allegro na kolejne 5-10 lat.

Aukcje od kuchni

Allegro.pl skupiło się na rozwoju, ale już niena procesach, które trzeba wdrożyć, aby IT skutecznie wspierało biznes i dokonujące sie zmiany.

Nowy CTO Allegro.pl mieszka na stałe w Polsce od ośmiu już lat. Do naszego kraju przywiązała go żona Polka, dzieci oraz własny hotel i belgijsko-francuska restauracja w Milanówku pod Warszawą. Od początku był zatrudniany do zadań specjalnych. Gdy został dyrektorem IT w polskim oddziale firmy Mars (d. Masterfood), dostał kontrakt na 2 lata. Miał ratować sytuację po odejściu swojego poprzednika. Jego zadaniem było także stworzenie na nowo działu IT w Mars Polska. Pascal Pauwels zbudował również nowe relacje z biznesem. Awansował na szefa IT na Europę Wschodnią, Rosję i Skandynawię. Po sześciu latach postanowił jednak wziąć rozwód z IT i zająć się swoimi pasjami – gotowaniem i architekturą. Nadarzyła się wówczas okazja do kupienia, będącej w ruinie, willi w Milanówku.

Liczba

40% - o tyle okazało się tańsze w utrzymaniu centrum danych we Frankfurcie, głównie ze względu na cenę dostępu do Internetu.

Po osiemnastu miesiącach otrzymał jednak kilka ofert, co skłoniło go do powrotu do zawodu. Jedną z nich było stanowisko CTO (Chief Technology Officer) w Allegro.pl. „Do przyjęcia jej skłonił mnie fakt, że Allegro.pl to młoda, szybko rozwijająca się firma, w dodatku bardzo innowacyjna, jeśli chodzi o wykorzystanie rozwiązań informatycznych i w bardzo dużym stopniu zależna od nowych technologii” – wspomina Pascal Pauwels.

Zarządzanie zmianą

Allegro.pl zaczynało dziewięć lat temu od dwóch programistów. Tymczasem dziś w dziale IT w firmie pracuje 130 osób, na 500 wszystkich zatrudnionych. „Allegro.pl skupiło się na rozwoju, ale już nie na procesach, które trzeba wdrożyć, aby informatyka skutecznie wspierała biznes i dokonujące się zmiany. Uporządkowanie tej sfery to jeden z najważniejszych projektów, które przed sobą postawiłem” – mówi Pascal Pauwels. Nowy CTO Allegro.pl chce szybko wprowadzić nową organizację i wdrożyć praktyki ITIL.

Najważniejsze wyzwania CTO Allegro.pl

- Wprowadzenie praktyk ITIL w zarządzaniu IT

- Budowa centrum zapasowego we Frankfurcie

- Zmiana struktury aplikacji bazodanowej, aby przygotować się na wzrost obciążenia.

Dział help desk Allegro.pl jest obecnie rozproszony między różnymi zespołami. Obecnie tworzony jest jeden dział IT Service Desk, który będzie obsługiwał wszystkie zapytania i problemy, a następnie rozdzielał je pomiędzy odpowiednie zespoły w dziale IT. Dział informatyki w Allegro.pl oferuje ok. 80 usług na potrzeby użytkowników. Zorganizowane zostaną one według praktyk ITIL. Nowy CTO Allegro.pl chce skoncentrować się na początek na trzech głównych procesach. Nowy sposób zarządzania działem IT ma zostać przygotowany do końca roku. W tym roku zostanie także wybrane narzędzie, które będzie wspomagać nowy sposób zarządzania IT. Allegro.pl rozważa trzy aplikacje: BMC Remedy, HP IT Service Management i IBM Maximo.

Do lutego 2009 r. wdrożony ma zostać proces ITIL Incident & Problem Management, a do maja przyszłego roku ITIL Change Management. „To dość ambitny cel. Zwykle firmy wprowadzają te nowe procesy zarządzania IT w ciągu roku, my dajemy sobie na to sześć miesięcy. Chcemy jednak wykorzystać doświadczenia Onet.pl, co może ułatwić proces” – mówi Pascal Pauwels. Wdrożenie ITIL to zmiana całej kultury IT w Allegro.pl. Informatycy pracowali dotąd w małych zespołach i wciąż pamiętają jeszcze, jak wszystko działało na początku istnienia firmy. Już jednak pierwsze szkolenie z ITIL Foundations – na które wysłano niedawno 50 pierwszych osób – przekonuje ich do konieczności zmiany.

Stabilność działania

To nie jedyne szkolenia, na które jeżdżą pracownicy IT Allegro.pl. Firma bowiem dużo inwestuje w rozwój ludzi. „Mamy spory budżet na ich kształcenie, m.in. dzięki temu rzadko od nas odchodzą. Kilka osób z działu sieciowego wysłaliśmy obecnie na kursy certyfikowanych inżynierów Cisco. Z kolei dwaj moi zastępcy wrócili właśnie z konferencji Next Generation Data Center. Ja zaś wziąłem udział w dorocznym sympozjum Gartner Group na temat trendów technologicznych” – opowiada Pascal Pauwels. Allegro.pl co roku przeznacza sporą część przychodów firmy na informatykę, znaczna część tego budżetu idzie na dokształcanie pracowników działu IT.

Podczas szkoleń i konferencji osoby kierujące IT w Allegro.pl szukają informacji, które mogłyby być istotne dla dalszego rozwoju firmy. Niedawno Grupa Allegro sprawdzała możliwość wykorzystania nowej, coraz bardziej popularnej idei przetwarzania w chmurze (cloud computing). „To ciekawa technologia, która jednak nie jest jeszcze dojrzała. Żaden z producentów nie ma gotowego produktu. Choć są dostawcy – jak Amazon.com - którzy oferują pewne jego elementy. W przyszłości, gdy firma będzie potrzebowała dodatkowej mocy lub przestrzeni dyskowej po prostu ją wynajmie od firmy, która zaoferuje najtańszą cenę. Tym, co będzie rozróżniać dostawców, będą dodatkowe aplikacje sprzedawane w modelu SaaS” – opowiada Pascal Pauwels.

Na razie jednak Allegro.pl postanowiło wybudować zapasowe centrum danych, które zapewni wsparcie dla spodziewanego szybkiego rozwoju firmy w ciągu 5-10 latach. Obecnie główna serwerownia Allegro.pl - z której korzystają także serwisy należące do tej Grupy w ośmiu innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej – znajduje się w Poznaniu. Już dziś Allegro.pl ma dostępność serwisów na poziomie 99,95%, co oznacza jedynie kilkanaście godzin nieplanowanych przestojów rocznie. Nowa serwerownia pomoże w zwiększeniu dostępności serwisów Grupy, a dodatkowo zapobiegnie ewentualnej awarii, np. prądu, jak ta w tym roku w Szczecinie.

Od sierpnia trwa więc budowa drugiej serwerowni w Niemczech. „Wybraliśmy tę lokalizację, bo – wbrew pozorom – okazała się tańsza w utrzymaniu o ok. 40%. Główny wpływ na to ma cena dostępu do Internetu. W samym tym mieście jest większa konkurencja centrów danych niż w całej Polsce, mamy dostęp do większych przepustowości i bezpieczniejszego systemu zasilania” – wyjaśnia powody takiej decyzji CTO Allegro.pl.

Grupa Allegro

Działa w dziewięciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Poza Polską (serwisy Allegro.pl. Ceneo.pl i Gadu-Gadu) są to także serwisy aukcyjne, a także związane m.in. z rynkiem samochodowym i nieruchomości, działające w Czechach, Bułgarii, Rumunii, Rosji, Estonii, na Słowacji, Ukrainie i Węgrzech.

Co paradoksalne, użytkownicy z Moskwy, którzy będą korzystać z serwerów w niemieckim centrum, będą mieli mniejsze opóźnienia w odpowiedzi na ich zapytanie niż gdyby łączyli się z Poznaniem. Do niego bowiem „droga” sygnału prowadzi przez węzeł w Helsinkach. Niemniej wyposażenie nowego centrum danych jest kupowane w Polsce. Allegro.pl podpisało niedawno kontrakt na 10 mln zł z firmą Komputronik na dostawę serwerów blade HP, macierz i sprzęt sieciowy. W Niemczech powstaje kopia infrastruktury IT pracującej w Poznaniu.

Rozłożenie obciążenia

Serwis Allegro.pl odwiedza jednocześnie nawet kilkaset tysięcy użytkowników, a – w związku z szybko rosnącymi zagranicznymi serwisami aukcji elektronicznych – należy spodziewać się znaczącego zwiększenia obciążenia. Każdy z serwerów Allegro.pl pracuje niezależnie, a za odpowiednie rozłożenie obciążenia odpowiada system firmy F5 Networks. Gdy z serwisem Grupy Allegro łączy się nowy użytkownik, rozwiązanie to decyduje, z którą z farm serwerów zostanie połączony.

Infrastruktura IT Allegro.pl została podzielona na trzy warstwy. Pierwsza to serwery WWW Apache. Druga to systemy cache przyspieszające ładowanie się zdjęć na aukcjach. Każda z aukcji ma ich po kilka, a biorąc pod uwagę wszystkie, może wystąpić konieczność wyświetlenia kilku milionów zdjęć jednocześnie. Trzecia warstwa to baza danych Oracle przechowująca kilka terabajtów danych. „Tam, gdzie to możliwe korzystamy z rozwiązań open source i platformy Linux. Jednak po przekroczeniu pewnego poziomu musieliśmy migrować z bazy danych MySQL do stabilniejszego rozwiązania komercyjnego” – opowiada Pascal Pauwels. Jedna baza danych obsługuje zarówno polskie, jak i zagraniczne serwisy.

Zagrożeniem na przyszłość jest jednak właśnie liczba połączeń z jedną bazą danych, i to pomimo ciągłej jej optymalizacji. W Polsce firma ma już znaczącą pozycję, najszybszy wzrost Grupy spodziewany jest jednak za granicą. Przykładowo w Rosji rynek aukcyjny jest na takim poziomie rozwoju, jak w Polsce przed 10 laty. Co prawda, zdjęcia z aukcji trzymane są co najwyżej dwa miesiące, ale serwis rośnie o kilkadziesiąt procent rocznie. To zaś powoduje, że trzeba rozwijać zarówno systemy pamięci masowych, jak i serwerów. „Co dwa miesiące kupujemy kolejną szafę z serwerami” - mówi Pascal Pauwels.

Stąd kroki wyprzedzające nowego CTO Allegro.pl, który chce zapewnić możliwość przyjęcia znacząco większego ruchu w przyszłości. Pascal Pauwels chce więc doprowadzić do zmiany struktury aplikacji bazodanowej. Zamiast jednej dużej, powstać ma wiele mniejszych baz danych. To projekt na najbliższe dwa lata.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200