Wirtualizacja w komórkach

Pojawiają się pomysły zastosowania mechanizmów wirtualizacyjnych w środowisku nowoczesnych telefonów komórkowych.

Pojawiają się pomysły zastosowania mechanizmów wirtualizacyjnych w środowisku nowoczesnych telefonów komórkowych.

VMware, dzięki zakupowi francuskiej firmy Trango Virtual Processors, wzbogacił ofertę o hypervisory przeznaczone do zastosowań w urządzeniach mobilnych. Oprogramowanie MVP (Mobile Virtualization Platform) pozwala na separację systemów operacyjnych i aplikacji od tego typu sprzętu. Platforma MVP jest przystosowana do wydajnej pracy w urządzeniach o ograniczonych zasobach pamięci, które wymagają niskiego poboru energii, takich jak telefony.

Przygotowanie aplikacji dla platform mobilnych z reguły wymaga szybkiego ich opracowania i wprowadzenia na rynek, bo wciąż zmieniają się nie tylko wymagania użytkowników, ale również architektura i wyposażenie urządzeń. Oznacza to, że przed wprowadzeniem nowych modeli często trzeba też przygotować nowe wersje sterowników oraz odpowiednie wersje aplikacji.

Dostosowywanie oprogramowania do nowego sprzętu wymaga dużego nakładu pracy. Stąd też koncepcja wykorzystania technik wirtualizacyjnych, które mogą istotnie zmniejszyć koszty rozwoju oprogramowania oraz ułatwić i przyspieszyć wprowadzanie na rynek nowych modeli urządzeń mobilnych. Oprócz tego wiadomo, że obecnie bezpieczeństwo i stabilność systemów jest istotnym zagadnieniem. W tradycyjnym modelu, błąd w jednym z programów może powodować naruszenie bezpieczeństwa całego urządzenia. Natomiast separacja aplikacji, jaką umożliwia hypervisor, pozwala na względnie bezpieczną i niezakłóconą pracę wielu modułów programowych.

W klasycznych systemach kłopoty sprawia też integracja oprogramowania, gdy licencja danego modułu nie zezwala na integrację jego kodu z kodem o innej licencji. Ma to miejsce np. przy licencji stricte komercyjnej z zakazem linkowania do kodu na licencji GPL. Jedynym rozwiązaniem może być wówczas separacja środowisk. To samo dotyczy urządzeń, które muszą być wyposażone w konkretny moduł zaufanego oprogramowania, takich jak terminale sprzedaży w urządzeniach PDA (POS), urządzenia związane z billingiem czy uwierzytelnieniem. Najprościej przenieść zaufany, dodatkowy lub "obcy" moduł do maszyny wirtualnej i skorzystać z bezpiecznej separacji.

Warto też zauważyć, że nowoczesne urządzenia mobilne będą coraz częściej wyposażane w procesory wielordzeniowe. Aby wykorzystać ich możliwości, niezbędne jest oprogramowanie wspierające pracę wielowątkową, którego zaprojektowanie jest bardzo pracochłonne, a to rodzi duże koszty. Wirtualizacja umożliwia przydzielenie zasobów sprzętowych do różnych maszyn VM, i w ten sposób daje szansę pełnego wykorzystania coraz nowocześniejszego sprzętu.

Wspierane przez MVP platformy:

  • Windows CE 5.0 i 6.0
  • Linux 2.6.x
  • Symbian 9.x
  • eCos
  • µITRON NORTi
  • µC/OS-II
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200