Zostawić gwiazdy na lodzie

Szanowna Pani Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej!

Szanowna Pani Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej!

W związku ze zbliżającą się cyfryzacją sygnału telewizyjnego, media nawołują do podjęcia szerokiej akcji informacyjnej oraz znalezienia rozwiązań instytucjonalnych, które zapewnią, że posiadacze starych telewizorów analogowych będą w stanie nadal oglądać telewizję. Mówi się nawet o kilku milionach osób, którym trzeba będzie sfinansować lub współfinansować zakup dekodera oraz - ewentualnie - odbiornika. W ten czy inny sposób ma za to zapłacić podatnik, bądź to pokrywając z pieniędzy publicznych zakup odpowiednich urządzeń, bądź to - jak sugerują niektórzy - płacąc szczególną "rentę monopolistyczną" nadawcom, którzy w zamian sfinansują zakup sprzętu.

Nie muszę chyba Pani przekonywać, że telewizja - w zależności od kanału i pory - jest albo głupia, albo bardzo głupia albo nieskończenie głupia. Teledurnieje przetykane reklamami, reklamy przetykane telenowelami, telenowele na zmianę z programami informacyjnymi, gdzie ci sami politycy mielą kompletnie nieistotne rzeczy po raz dziewięćdziesiąty - czy naprawdę warto płacić miliardy złotych, żeby utrzymać status quo? Czy nie lepiej wykorzystać zmianę w technologii, aby zmienić całkowicie medium? Skoro i tak musimy odesłać analogowy sygnał do lamusa, wyślijmy razem z nim do diabła całą telewizję!

Czy wyobraża sobie Pani jak wielką korzyścią dla naszego kraju byłoby zniknięcie wszystkich papierowych polityków, którzy nie potrafią działać i nie mają nic do powiedzenia, za to których "parcie na szkło" sprawia, że bez przerwy angażują naszą uwagę? Czy naprawdę nie byłoby warto pozbyć się wszystkich gwiazdek i gwiazdeczek, które tańczą na lodzie i znane są z tego, że są znane? Proszę się zastanowić, jaki renesans dobrej muzyki przeżylibyśmy, gdyby oceniana była ona przez pryzmat tego kto i co gra i śpiewa, a nie jaki zrobi teledysk?

Szanowna Pani Prezes, mam wrażenie, że los postawił przed nami szansę, której nie możemy przeoczyć. Skoro wydajemy pieniądze, to nie marnujmy ich na to, by zidiocenie analogowe zastąpić cyfrowym. Kupmy ludziom łącze internetowe, prosty terminal i kurs korzystania z Internetu. Część z nich pójdzie na "Pudelka" i obejrzy "M jak miłość" z serwerów iTVP, ale inna część wejdzie w świat Internetu - co będzie korzystne i dla nich, i dla nas wszystkich jako społeczeństwa.

W krajach takich jak Korea Południowa, gdzie telewizje stopniowo utraciły widownię na rzecz Internetu, doszło do głębokich, ale bardzo pozytywnych zmian w strukturze władzy, społeczeństwa oraz kierunkach jego rozwoju. Wykorzystajmy tę szansę i my!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200