IT agentem zmian

Połączenie infrastruktury informatycznej dwóch banków to zadanie niełatwe. Tomasz Kuźmierz postanowił podjąć takie wyzwanie po raz drugi, tym razem integrując platformy Fortis Banku i Dominet Banku.

Połączenie infrastruktury informatycznej dwóch banków to zadanie niełatwe. Tomasz Kuźmierz postanowił podjąć takie wyzwanie po raz drugi, tym razem integrując platformy Fortis Banku i Dominet Banku.

IT agentem zmian

Działania Tomasz Kuźmierza są interesującym przykładem roli IT w procesie połączenia dwóch banków, które od lipca 2009 r. będą mieć jedną ofertę pod wspólnym szyldem Fortis Bank Polska.

W 2006 r. belgijski Fortis Bank podjął decyzję o zakupie Dominet Banku w celu wzmocnienia obecności na polskim rynku kredytów konsumenckich. Banki - należące już do jednego właściciela - rozwijały się jednak wciąż niezależnie. Rok później zapadła decyzja o połączeniu podmiotów. Początkowo miało to nastąpić w 2011 r. Ostatecznie okres integracji skrócono, a fuzja zostanie zakończona w lipcu 2009 r.

Tomasz Kuźmierz, który minione dwa lata spędził w irlandzkim banku AIB, dołączył do zespołu Fortis Banku w marcu br. obejmując stanowisko dyrektora Pionu Technologii i Systemów Informatycznych. Doceniono jego doświadczenie związane z fuzją, zdobyte podczas połączenia Banku Zachodniego z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym. Jak mówi, propozycja z Fortisu była dla niego pewnym zaskoczeniem. "Przypomniałem sobie, co to znaczy spędzić noc w biurze i robić kawę podwładnym" - wspomina z uśmiechem Tomasz Kuźmierz. "Takie projekty są dla mnie najbardziej atrakcyjne i dlatego wróciłem z Dublina" - dodaje już na serio. W AIB Tomasz Kuźmierz zajmował stanowisko Architekta Rozwiązań Biznesowych dla całej grupy tego irlandzkiego banku. "Obowiązki interesujące, jednak zupełnie inne wyzwania" - tłumaczy decyzję o powrocie do Polski CIO Fortis Banku.

Działania przeprowadzone przez Tomasza Kuźmierza są interesującym przykładem roli IT w procesie połączenia dwóch banków, które od lipca 2009 r. będą mieć jedną ofertę pod wspólnym szyldem Fortis Bank Polska. Po kilku latach funkcjonowania banki posiadały dwie rozdzielne sieci WAN, cztery duże centra przetwarzania danych i kilka mniejszych, rozbieżne standardy, dwa różne modele działania (polityki, procedury, praktyki, nazewnictwo), dwie różne kultury, dwie nierówne struktury. Dział IT Fortisu zatrudniał 90 osób, Dominet Banku - 60. Oto sytuacja zastana przez Tomasza Kuźmierza w marcu 2008 r. "Moim zadaniem było przeprowadzenie połączenia dwóch struktur IT, ale jednocześnie musiałem dbać o ciągły rozwój banku" - mówi Tomasz Kuźmierz.

Cel: nowa platforma

Dominet pracuje na systemie księgowym def2000 dostarczonym przez Asseco Poland. Obudowany został wieloma aplikacjami i jego aktualna postać nie spełnia oczekiwań Fortisu. Z kolei Fortis pracuje na platformie firmy Misys - Equation obsługującą tzw. klientów mass afluent, czyli masowego klienta zamożnego. "Jesteśmy z niej zadowoleni. Jest uniwersalna, jednak szukaliśmy czegoś, co mogłoby wesprzeć naszą działalność detaliczną. Na całym świecie Fortis implementuje rozwiązanie T24 firmy Temenos" - wyjaśnia Tomasz Kuźmierz. Z kolei Dominet kieruje ofertę przede wszystkim do segmentu klientów o niewygórowanych przychodach i wymaganiach. Banki uzupełniają się więc ofertą. Dlatego potrzebna jest platforma spełniająca wymagania jednego i drugiego.

Zdecydowano więc, że docelową platformą będzie T24. Wpierw zostanie do niej skonwertowany def2000 Dominet Banku - wraz z jego aplikacjami - a następnie Equation pracujący w Fortisie. "Administratorzy systemu będą musieli nauczyć się nowych platform. Na początku będą musieli wspierać trzy, potem dwie, w końcu jedną, docelową platformę bankową" - mówi Tomasz Kuźmierz.

W Krakowie pracuje centrum kompetencyjne zajmujące się wdrażaniem i serwisem T24 na rzecz całej Grupy Fortis, która należy do największych klientów firmy Temenos. W Polsce mogą powstać kompetencje również w zakresie administrowania systemem nie tylko w polskim oddziale, ale także w oddziałach irlandzkim, belgijskim i luksemburskim. "Nie tylko poszerzymy umiejętności w zakresie T24, ale chcielibyśmy od razu zglobalizować je i świadczyć usługi dla wszystkich spółek grupy" - planuje Tomasz Kuźmierz.

W ramach porządków ujednolicona zostanie także platforma bankowości elektronicznej. Do obsługi klientów przez Internet Fortis stosuje system Pl@neta. Wszyscy klienci e-dominetu przejdą więc na tę platformę, która - jak mówi Tomasz Kuźmierz - oferuje większe możliwości zarządzania finansami. Daje możliwość nie tylko obsługi rachunku, ale także zaciągania kredytów czy inwestowania pieniędzy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200