W kilkudziesięciu wersjach

Wdrożenie zintegrowanego systemu ERP pozwala na optymalizację procesów biznesowych i działalności produkcyjnej. To zaś może być bodźcem do dalszego rozwoju, nawet w przypadku małego przedsiębiorstwa, jak firma Dziedzic z Namysłowa.

Wdrożenie zintegrowanego systemu ERP pozwala na optymalizację procesów biznesowych i działalności produkcyjnej. To zaś może być bodźcem do dalszego rozwoju, nawet w przypadku małego przedsiębiorstwa, jak firma Dziedzic z Namysłowa.

W kilkudziesięciu wersjach

Krzesło może mieć nawet kilkadziesiąt rodzajów wykonania, biorąc pod uwagę podłokietniki, kolor tkaniny i wiele cech technicznych. Wszystko to musi być odzwierciedlone w naszym systemie ERP - mówi Leszek Szkutnik, szef zespołu wdrożeniowego w firmie Dziedzic.

Firma zatrudnia ok. 200 osób. Przedsiębiorstwo, będące jednym z liderów branży meblarskiej, specjalizuje się w produkcji krzeseł biurowych, szkolnych, audytoryjnych i foteli gabinetowych. Jest to produkcja dość specyficzna i wielowariantowa. Produkowane krzesła są każdorazowo dostosowywane do potrzeb klientów. "Krzesło może mieć nawet kilkadziesiąt rodzajów wykonania, biorąc pod uwagę podłokietniki, kolor tkaniny i wiele cech technicznych" - mówi Leszek Szkutnik, szef zespołu wdrożeniowego w firmie Dziedzic.

Środowisko IT firmy opierało się wcześniej na rozwiązaniach działających pod kontrolą systemu DOS. Pracownicy wykorzystywali m.in. moduły FPP i KH pakietu CDN Klasyka firmy Comarch. Brak integracji poszczególnych aplikacji utrudniał jednak dostęp do spójnych informacji i powodował konieczność stosowania uproszczeń procesowych. Organizacja produkcji obejmowała wyłącznie kompletację, a nie całość procesu produkcyjnego. Ponadto wszystkie dodatkowe dane należało wprowadzać ręcznie.

Z czasem rozwój przedsiębiorstwa i oferty wymusił wprowadzenie zasadniczych zmian w środowisku IT firmy Dziedzic. Kierownictwo zdecydowało o wdrożeniu zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie klasy ERP. "Wybór rozwiązań, które miały zastąpić wysłużone aplikacje trwał pół roku" - mówi Leszek Szkutnik. Najważniejszym kryterium selekcji systemu ERP była funkcjonalność związana z obsługą produkcji oraz możliwość elastycznego połączenia procesów ustalania potrzeb klienta i tworzenia zamówień. Po uwzględnieniu specyficznych wymagań branżowych i warunków finansowych wybrano system Impuls 4 firmy BPSC.

Skok w przyszłość

Według przedstawicieli firmy, wdrożenie nowych narzędzi informatycznych było poważnym skokiem jakościowym w sposobie funkcjonowania środowiska IT. Jedną z największych korzyści wynikających z zastosowania systemu klasy ERP była radykalna poprawa przepływu informacji. "Obecnie, podczas tworzenia zamówienia jest możliwe skonfigurowanie wariantu wyrobu za pomocą konfiguratora produktu, a zlecenie produkcyjne na wyroby gotowe jest generowane automatycznie w momencie potwierdzenia zamówienia klienta. Nie trzeba natychmiast budować nowego modelu ręcznie, aby handlowiec mógł kontynuować pracę" - mówi Leszek Szkutnik.

Prezentacja działających w Polsce dostawców systemów MRP II/ERP

Usprawnienie procesów związanych z obsługą zamówień i wymagań klientów wymagało jednak dokonania znacznych zmian, tak w samym systemie Impuls, jak i środowisku IT firmy Dziedzic. Z punktu widzenia biznesu, nowa funkcjonalność zaowocowała usprawnieniem działalności. Zastosowanie systemu ERP umożliwiło też optymalizację pracy poszczególnych osób. Wdrożona wersja programu nie posiada jednak zaawansowanego modułu raportowania finansowego, dostępnego w nowszym pakiecie Impuls 5. Biorąc pod uwagę dokonane podczas wdrożenia zmiany, wprowadzenie nowszej wersji byłoby zbliżone do wdrażania całkowicie nowego programu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200